Zrekonstruowano twarz greckiego wojownika sprzed 3500 lat

rekonstrukcja-twarzy-wojownika-gryfa-sprzed-3500-lat-1
Zrekonstruowana twarz „wojownika Gryfa”,. Autorzy rekonstrukcji Lynne Schepartz i Tobias Houltonaz/Uniwersytet Witwatersrand

Zespół badaczy RPA z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu dokonał rekonstrukcji twarzy greckiego wojownika tzw. „Grrifin Warrior” z miejscowości Pylos, który zmarł 3500 lat temu. Dokonano jej na podstawie poważnie uszkodzonej czaszki, którą dzięki użyciu nowoczesnej technologii udało się skompletować.

Rok po odkryciu grobu „wojownika Gryfa” z Pylos postanowiono dokonać rekonstrukcji jego twarzy. W tym celu wysłano czaszkę do Republiki Południowej Afryki, gdzie podjęła się zadania dwójka antropologów Lynne Schepartz i Tobiasa Houltonaz Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. Z powodu poważnie uszkodzonej czaszki rekonstrukcja była bardzo utrudniona. Jednak dzięki specjalnej technice określono określono kształt i wygląd twarzy, a także oczy, uszy oraz nos. Następnie porównano z twarzami 50 współczesne greckich mężczyzn, ponieważ nie udało się pobrać ze szkieletu DNA. Na tej podstawie ustalono kolor skóry, włosów i oczu.. Na końcu wykonano na komputerze model twarzy w 3D.

Na podstawie rekonstrukcji twarzy udało się ustalić, że wojownik żyjący w epoce brązu miał ok. 30-35 lat. Był przystojnym mężczyzną z kwadratową żuchwą, długimi czarnymi kręconymi włosami oraz silnym karkiem. Jest to kolejna w ostatnim czasie rekonstrukcja twarzy. Niedawno podobną wykonali australijscy badacze na podstawie czaszki mumii młodej Egipcjanki. (Więcej można poczytać w moim artykule: Badacze zrekonstruowali twarz młodej Egipcjanki sprzed 2300 lat)

Grób .„wojownika Gryfa” został odkryty w maj 2015 roku w pobliżu pałacu Nestora w greckiej miejscowość Pylon przez dwójkę amerykańskich archeologów z Uniwersytetu w Cincinnati Sharon Stocker i Jacka Davisa. Grób był głęboki na 1,5 m Jest szeroki na 1,2 m oraz długi na 2,4 m. W grobie znajdowała drewniana trumna, a w nim szkielet wraz uszkodzoną czaszką. Należał się do wysokiego rangą wojownika. Grób datowany jest na ok. 1500 lat p.n.e.

ilustracja-przedstawiajaca-jak-byl-ulozony-wojownik-w-grobie-denitsa-nemowa
Ilustracja przedstawiająca jak był ułożony wojownik w grobie wraz z przedmiotam, autorka Denitsa Nemowa, źródło: University of Cincinnati,

W grobie oprócz szczątków wojownika znaleziono ponad 2000 przedmiotów. Wśród nich była broń: miecz z brązu z rękojeścią z kości słoniowej ze złotym splotem, sztylet ze złotą rękojeścią. Ponadto znaleziono przedmioty codziennego użytku i kosztowności: lustro z brązu z rękojeścią z kości słoniowej, złote kubki, złote naszyjniki, cztery pierścienie z litego złota, paciorki z karneolu, ametystu, jaspisu, agatu i złota, grzebienie z kości słoniowej, srebrne puchary i misy z brązu, kubki, dzbanki i miednice – do oblucji. Nazwa „wojownik Gryfa” tzw. „Grrifin Warrior” bierze się odkrytej tablicy z kości słoniowej przedstawiającą gryfa z ogromnymi skrzydłami (Więcej o odkryciu grobu i o znalezionych przedmiotach można poczytać w moim artykule sprzed roku: Bogaty grób mykeńskiego wojownika sprzed 3,5 tys. lat).

piescien-wojownika-z-pylos-1-fot-university-of-cincinnati
Pierwszy pierścień, fot. University of Cincinnati

Najciekawsze są cztery pierścienie, o których warto wspomnieć kilka słów. Na pierwszym widać wyraźnie wygrawerowaną scenę skoków byka, która jest typową dla minojskiej Krety.

piescien-wojownika-z-pylos-2-fot-university-of-cincinnati
Drugi pierścień, fot. University of Cincinnati

Na drugim widnieje pięć kobiety skupionych wokół nadmorskiej świątyni.

piescien-wojownika-z-pylos-3-fot-university-of-cincinnati
Trzeci pierścień, fot. University of Cincinnati

Trzeci przedstawia kobietę stojącą na szczycie, trzymającą laskę, a wokół niej unoszące się dwa ptaki.

piescien-wojownika-z-pylos-4-fot-university-of-cincinnati
Czwarty pierścień, fot. University of Cincinnati

Na czwartym ostatnim pierścieniu widnieje kobieta, która wręcza siedzącej na tronie bogini róg byka. Pierścienie zostały wykonane przez mykeńskich rzemieślników z wysokim kunsztem.

Na podstawie: Daily Mail

Autor: Jacek Czubacki

Jedna uwaga do wpisu “Zrekonstruowano twarz greckiego wojownika sprzed 3500 lat

  1. Może to jednak wojowniczka? Na pierścieniach wyobrażenia Wielkiej Bogini. Jak na mężczyznę ma bardzo szeroką miednicę.

    Polubienie

Dodaj komentarz