Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz greckiego wojownika sprzed 3500 lat

rekonstrukcja-twarzy-wojownika-gryfa-sprzed-3500-lat-1

Zrekonstruowana twarz „wojownika Gryfa”,. Autorzy rekonstrukcji Lynne Schepartz i Tobias Houltonaz/Uniwersytet Witwatersrand

Zespół badaczy RPA z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu dokonał rekonstrukcji twarzy greckiego wojownika tzw. „Grrifin Warrior” z miejscowości Pylos, który zmarł 3500 lat temu. Dokonano jej na podstawie poważnie uszkodzonej czaszki, którą dzięki użyciu nowoczesnej technologii udało się skompletować.

Rok po odkryciu grobu „wojownika Gryfa” z Pylos postanowiono dokonać rekonstrukcji jego twarzy. W tym celu wysłano czaszkę do Republiki Południowej Afryki, gdzie podjęła się zadania dwójka antropologów Lynne Schepartz i Tobiasa Houltonaz Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. Z powodu poważnie uszkodzonej czaszki rekonstrukcja była bardzo utrudniona. Jednak dzięki specjalnej technice określono określono kształt i wygląd twarzy, a także oczy, uszy oraz nos. Następnie porównano z twarzami 50 współczesne greckich mężczyzn, ponieważ nie udało się pobrać ze szkieletu DNA. Na tej podstawie ustalono kolor skóry, włosów i oczu.. Na końcu wykonano na komputerze model twarzy w 3D.

Na podstawie rekonstrukcji twarzy udało się ustalić, że wojownik żyjący w epoce brązu miał ok. 30-35 lat. Był przystojnym mężczyzną z kwadratową żuchwą, długimi czarnymi kręconymi włosami oraz silnym karkiem. Jest to kolejna w ostatnim czasie rekonstrukcja twarzy. Niedawno podobną wykonali australijscy badacze na podstawie czaszki mumii młodej Egipcjanki. (Więcej można poczytać w moim artykule: Badacze zrekonstruowali twarz młodej Egipcjanki sprzed 2300 lat)

Grób .„wojownika Gryfa” został odkryty w maj 2015 roku w pobliżu pałacu Nestora w greckiej miejscowość Pylon przez dwójkę amerykańskich archeologów z Uniwersytetu w Cincinnati Sharon Stocker i Jacka Davisa. Grób był głęboki na 1,5 m Jest szeroki na 1,2 m oraz długi na 2,4 m. W grobie znajdowała drewniana trumna, a w nim szkielet wraz uszkodzoną czaszką. Należał się do wysokiego rangą wojownika. Grób datowany jest na ok. 1500 lat p.n.e.

ilustracja-przedstawiajaca-jak-byl-ulozony-wojownik-w-grobie-denitsa-nemowa

Ilustracja przedstawiająca jak był ułożony wojownik w grobie wraz z przedmiotam, autorka Denitsa Nemowa, źródło: University of Cincinnati,

W grobie oprócz szczątków wojownika znaleziono ponad 2000 przedmiotów. Wśród nich była broń: miecz z brązu z rękojeścią z kości słoniowej ze złotym splotem, sztylet ze złotą rękojeścią. Ponadto znaleziono przedmioty codziennego użytku i kosztowności: lustro z brązu z rękojeścią z kości słoniowej, złote kubki, złote naszyjniki, cztery pierścienie z litego złota, paciorki z karneolu, ametystu, jaspisu, agatu i złota, grzebienie z kości słoniowej, srebrne puchary i misy z brązu, kubki, dzbanki i miednice – do oblucji. Nazwa „wojownik Gryfa” tzw. „Grrifin Warrior” bierze się odkrytej tablicy z kości słoniowej przedstawiającą gryfa z ogromnymi skrzydłami (Więcej o odkryciu grobu i o znalezionych przedmiotach można poczytać w moim artykule sprzed roku: Bogaty grób mykeńskiego wojownika sprzed 3,5 tys. lat).

piescien-wojownika-z-pylos-1-fot-university-of-cincinnati

Pierwszy pierścień, fot. University of Cincinnati

Najciekawsze są cztery pierścienie, o których warto wspomnieć kilka słów. Na pierwszym widać wyraźnie wygrawerowaną scenę skoków byka, która jest typową dla minojskiej Krety.

piescien-wojownika-z-pylos-2-fot-university-of-cincinnati

Drugi pierścień, fot. University of Cincinnati

Na drugim widnieje pięć kobiety skupionych wokół nadmorskiej świątyni.

piescien-wojownika-z-pylos-3-fot-university-of-cincinnati

Trzeci pierścień, fot. University of Cincinnati

Trzeci przedstawia kobietę stojącą na szczycie, trzymającą laskę, a wokół niej unoszące się dwa ptaki.

piescien-wojownika-z-pylos-4-fot-university-of-cincinnati

Czwarty pierścień, fot. University of Cincinnati

Na czwartym ostatnim pierścieniu widnieje kobieta, która wręcza siedzącej na tronie bogini róg byka. Pierścienie zostały wykonane przez mykeńskich rzemieślników z wysokim kunsztem.

Na podstawie: Daily Mail

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: