1 komentarz

Badacze zrekonstruowali twarz młodej Egipcjanki sprzed 2300 lat

twarz-mlodej-kobiety-egipskiej-sprzed-2300-lat

Rekonstrukcja młodej kobiety Egipskiej imieniem Meritamun. Autorka modelu Jennifer Mann, autor zdjęcia Paul Burston. Źródło: University of Melbourne

Australijscy badacze z Uniwersytetu w Melbourne, we współpracy z Instytutem Medycyny Sądowej z Uniwersytetu Monash, dokonali rekonstrukcji twarzy młodej Egipcjanki, która zmarła ok. 2300 lat temu. Wykorzystano do tego czaszkę mumii i użyto najnowocześniejszych technologii, w tym tomografii komputerowej, drukarki 3D, a także kryminalistycznych technik rekonstrukcji twarzy.

Głowa mumii znajdowała się przez blisko 90 lat w zbiorach piwnicy Uniwersytetu w Melbourne. Została znaleziono przypadkowo podczas rutynowego przeglądu. Głowa była owinięta w bandaże. Trafiła na uczelnię w 1930 roku za sprawą angielskiego archeologa prof. Frederica Wooda Jonesa (1879-1954), została znaleziona najprawdopodobniej w 1907 lub 1908 roku przez Jonesa podczas prac archeologicznych w południowym Egipcie.

czasszka-mumii-meritamun-skan

Tomografia komputerowa czaszki mumii, fot.Paul Burston/University of Melbourn

Badacze postanowili zbadać czaszkę. Użyto to tego nieinwazyjnej metody tomografii komputerowej. Wbrew obawom czaszka zachowała się w dobrym stanie. Kryminolog i egiptolog Dr Janet Davey z Instytutem Medycyny Sądowej z Uniwersytetu Monach udało się ustalić, że była to młoda kobieta w wieku ok. 18-25 lat. Wiek i płeć stwierdzono na podstawie wielkości i kształtu czaszki, przegrody nosowej oraz stanu uzębienia. Miała też duże oczy. Mumia z nieznanych powodów była pozbawiona części ciała.

model-czaszki-meritamun

Model czaszki kobiecej mumii, fot. Paul Burston. Źródło: University of Melbourne

Najprawdopodobniej kobieta zmarła ok. 300 r. p.n.e. Jej dokładna przyczyna śmierci nie jest znana. Dr Varsha Pilbrow wraz ze studentką ustaliły, że kobieta miała próchnicę na zębach spowodowaną prawdopodobnie zbyt dużą ilością spożywanego miodu. Ponadto cierpiała na malarię i anemię, a to ostatnie schorzenie było bardzo popularne w starożytnym Egipcie.

Specjalista od obrazowania Gavan Mitchell za pomocą skanera 3D wykonał skan, a następnie na drukarce 3D stworzył model czaszki. Na końcu rzeźbiarka kryminalistyczna Jennifer Manna używając gliny dokładniej odwzorowała twarz. Zmarłą kobietę postanowiono nazwać Meritamun, czyli ukochaną boga Amona.

Rekonstrukcja twarzy dawnych czaszek jest stosunkowo nowatorską techniką. Naukowcy mają nadzieje, że w przyszłości uda się ustalić skąd kobieta pochodziła, co jadła i co zmarła.

Na podstawie: The University of MelbourneABC NewsDaily Mail

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

One comment on “Badacze zrekonstruowali twarz młodej Egipcjanki sprzed 2300 lat

  1. […] Na podstawie rekonstrukcji twarzy udało się ustalić, że wojownik maił ok. 30-35 lat i był przystojnym mężczyzną z długimi czarnymi kręconymi włosami. Jest to kolejna w ostatnim czasie rekonstrukcja twarzy, którą niedawno wykonali australijscy badacze na podstawie czaszki mumii młodej Egipcjanki. (Więcej można poczytać w moim artykule: Badacze zrekonstruowali twarz młodej Egipcjanki sprzed 2300 lat) […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: