Początki internetu jaki dzisiaj znamy – www

Historie mające duże znaczenie dla rzeczywistości, która nas otacza, to na pewno historie związane z nauką i ważnymi odkryciami. Czasami nie są one dostatecznie znane, ponieważ wiele technologii, z których obecnie korzystamy, powstało pod koniec zeszłego stulecia, a rzadko historycy na lekcjach zdążają szczegółowo omówić ten okres. W niniejszym artykule zaprezentuję jedno z takich wydarzeń i kto wie, może będzie to początek nowego cyklu artykułów.

Wynalazkiem, z którego wszyscy korzystamy, ale nad nim szczególnie się nie zastanawiamy, jest WWW, czyli inaczej World Wide Web. Początkowo miało ono służyć do nieco innych celów. W roku 1990 Tim Berners-Lee z CERN-u ukończył prace nad stworzeniem technologii pozwalającej na przesyłanie informacji i danych na duże odległości oraz umożliwienie jednoczesnej redakcji dokumentu (stanowiącego dokumentację naukową albo techniczną) przez wiele osób jednocześnie [1]. Tim Berners-Lee jest brytyjskim fizykiem i programistą, absolwentem The Queen’s College w Oxfordzie [2]. Dziś tą technologię zna każdy użytkownik Internetu, ale początkowo miało to służyć do wymiany informacji pomiędzy naukowcami. W CERN-ie, jednostce naukowej zajmującej się badaniami z zakresu fizyki eksperymentalnej, rozwój nauki i technologii był tak szybki, że jednym z czynników hamujących okazała się nieefektywna dokumentacja wyników i ich aktualizacja [3]. Do czasu opracowania tej technologii dokumentacja była prowadzona w formie papierowej, przez co każda kolejna aktualizacja (nawet dotycząca procesu znajdującego się w środku książki) była osobnym wpisem na kolejnych stronach dokumentacji. Kolejnym problemem był brak możliwości jednoczesnego dostępu do zapisów przez kilka osób zlokalizowanych w odległych od siebie miejscach. Biorąc pod uwagę rozmiary CERN-u (ośrodek naukowy leży na terenie aż dwóch państw – Francji i Szwajcarii), była to duża niedogodność. Wynalezione tam WWW stanowiło rozwiązanie dla obu tych problemów: z jednej strony pozwalało na dostęp do danych wielu użytkownikom na raz poprzez komputer, a z drugiej strony, dzięki odnośnikom URL, porządkowało dane i umożliwiało uaktualnianie dokumentacji w przejrzysty sposób.

Tim Berners-Lee, wynalazca kodu źródłowego World Wide Web, zdjęcie archiwalne z 1994 r.Zdjęcie: DB CERN Genf/dpa/picture alliance

Obecnie jesteśmy najczęściej odsyłani do interesujących nas stron poprzez przyciski, zdjęcia albo obrazki, ale fundamenty są takie same jak w omówionym wyżej pomyśle. Co jeszcze wyróżnia WWW na tle innych wynalazków? To, że zostało udostępnione użytkownikom za darmo. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jakie zyski mogłoby przynieść pobieranie nawet bardzo drobnej opłaty za korzystanie z tego wynalazku.

Autorka: Barbara Kołodziej

Źródła:

  1. The birth of the Web, [Online]. Available: https://home.cern/science/computing/birth-web
  2. Tim Berners-Lee, [Online]. Available: https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee
  3. T. Berners-Lee, “Information management: A proposal,” Tech. Rep., 1989. [Online]. Available: https://www.w3.org/History/1989/proposal.html

Dodaj komentarz