2 Komentarze

Bogaty grób mykeńskiego wojownika sprzed 3,5 tys. lat

Pylos-2-600x448

Jeden z czterech złotych pierścieni, znalezionych w grobowcu, fot. University of Cincinnati, Pylos Excavations

Amerykańscy archeolodzy w Grecji na Peloponezie znaleźli nieobrabowany grobowiec mykeńskiego wojownika sprzed 3500 lat. W grobowcu znaleziono liczne skarby m.in. wyroby ze złota, srebra i kości słoniowej.

Badacze z Uniwersytetu Cincinnati w grobie mykeńskiego wojownika, fot. University of Cincinnati, Pylos Excavations

Zespół archeologów, którym kierowali badacze z Uniwersytetu  w Cincinnati (USA), natrafił na grobowiec w maju tego roku w Pylos niedaleko ruin mykeńskiego pałacu spalonego około 1200 r. p.n.e. Wedle Iliady, pałac miał być siedzibą króla Nestora uczestnika wojny trojańskiej.

Badacze badali dotąd nie znany obszar  w pobliżu pałacu. Dokonali wykop w miejscu miejscu, gdzie wystawały trzy kamienie. Pierwotnie sądzili, że są to pozostałości mykeńskiego domu. Jednak wkrótce dalsze prace wykopaliskowe wykazały, że jest to jednak grobowiec. Eksploracja grobu wymagała niezwykłej cierpliwości i zajęła bardzo dużo czasu. Dno grobowca leży na głębokości 1,5 m pod powierzchnią ziemi. Jest szeroki na 1,2 m oraz długi na 2,4 m.

Wnętrze grobowca, fot. greckie Ministerstwo Kultury/University of Cincinnati, Pylos Excavations

Wojownik został pochowany w złotej biżuterii w naszyjnik, w łańcuch ozdobionym perłami, z brązowym mieczem z brązu z rękojeścią wysadzaną kością słoniową i złotem, dwa sztylety, groty włóczni, cienkie paski brązu, które najwyraźniej tworzyły zbroją woja, oraz skupisko kłów dzika, będące najpewniej pozostałością po hełmie. Wykonane z tego nietypowego surowca hełmy były bowiem dość popularne w mykeńskiej Grecji. W grobie znaleziono także srebrne wazy, cztery złote pierścienie i fragmenty półszlachetnych kamieni.

Na pierwszym (na głównym zdjęciu widoczny) złotym pierścieniu widać wyraźnie wygrawerowaną scenę skakania przez byka, która jest typową dla minojskiej Krety. Na drugim widnieje pięć kobiety znajdujących się skupiony wokół nadmorskiej świątyni. Na trzecim przedstawia kobieta na szczycie kobieta, trzymająca laskę, wraz z dwoma ptakami. Czwartym ostatni pierścieniu widnieje kobieta, która wręcza siedzącej bogini na tronie róg byka. Z kolei sama bogini trzyma w obu dłoniach lustro, a nad nią wznosi się ptak.

 

 

Jedna z ponad 50 znalezionych kamiennych pieczęci, fot. University of Cincinnati, Pylos Excavation

W grobowcu także natrafiono na 50 kamiennych pieczęci z różnymi minojskimi przedstawieniami bogiń, byków, ołtarzy, lwów, trzcin i ludzi skaczących przez byki, a także dwie plakietki z kości słoniowej z wyrytymi na nich gryfem oraz lwem atakującym gryfa i sześć grzebieni z kości słoniowej. – To jedno z najwspanialszych starożytnych bogactw jakie odkryto w kontynentalnej Grecji w ciągu ostatnich 65 lat – mówi Shari Stocker z University of Cincinnati, która jest jedną z osób kierujących wykopaliskami.

Jeden z sześciu znalezionych grzebieni, fot. greckie Ministerstwo Kultury/University of Cincinnati, Pylos Excavations

Archeolodzy zidentyfikowali w grobie również ponad 1000 paciorków ze złota, karneolu, ametystu, agatu i jaspisu oraz lusterko z brązu, którego rączkę wyrzeźbiono z kości słoniowej. – Umieszczenie tak wielu elementów biżuterii w grobie mężczyzny stoi w sprzeczności z rozpowszechnionym przekonaniem, że tylko kobiety chowano wraz z biżuterią. W dodatku nie było żadnej ceramiki. Wszystkie kubki, dzbany i miski, które znaleźliśmy, są z metalu – podało greckie ministerstwo kultury, powołując się na wypowiedź archeologów Jacka L. Davisa i Sharon R. Stocker z uniwersytetu w Cincinnati.

Znaleziono lusterko z brązu, fot. University of Cincinnati, Pylos Excavations

Znalezione przedmioty świadczą, że mężczyzna żył około 1500 r. p.n.e., a więc trzy stulecia przed czasami mitycznego Nestora. Wysoki rangą wojownik został pochowany w drewnianej trumnie w wieku około 30-35 lat. Archeolodzy sądzą, że odgrywał ważną rolę w miejscowości społeczności, a być może mógł być nawet królem. Bogate dary grobowe świadczą również o silnych związkach z  cywilizacją minojską.

Złoty naszyjnik, który należał do wojownika, fot. greckie Ministerstwo Kultury/University of Cincinnati, Pylos Excavations

Wiele przedmiotów powstało prawdopodobnie na Krecie. Wskazuje na to charakterystyczna stylistyka oraz zastosowanie technik nieznanych jeszcze wówczas w Grecji kontynentalnej. Ponadto znalezisko pozwala przypuszczać, że Pylos zyskało duże znaczenie i bogactwo na długo przed panowaniem tego władcy.  W czasach mykeńskich Pylos miała być stolicą państwa kontrolującego tereny obejmujące mniej więcej dzisiejszą Messenię, a więc południowo-zachodni Peloponez.

Na podstawie doniesień z Uniwersytetu w Cincinnati oraz \Ministerstwa Kultury Grecji

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

2 comments on “Bogaty grób mykeńskiego wojownika sprzed 3,5 tys. lat

  1. […] W grobie oprócz szczątków wojownika znaleziono ponad 2000 przedmiotów. Wśród nich była broń: miecz z brązu z rękojeścią z kości słoniowej ze złotym splotem, sztylet ze złotą rękojeścią. Ponadto znaleziono przedmioty codziennego i kosztowności: lustro z brązu z rękojeścią z kości słoniowej, złote kubki, złote naszyjniki, cztery pierścienie z litego złota, paciorki z karneolu, ametystu, jaspisu, agatu i złota, grzebienie z kości słoniowej, srebrne puchary i misy z brązu, kubki, dzbanki i miednice – do oblucji. Nazwa „wojownik Gryfa” tzw. „Grrifin Warrior” bierze się odkrytej tablicy z kości słoniowej przedstawiającą gryfa z ogromnymi skrzydłami (Więcej o odkryciu grobu i o znalezionych przedmiotach można poczytać w moim artykule sprzed roku: Bogaty grób mykeńskiego wojownika sprzed 3,5 tys. lat). […]

    Polubienie

  2. Scena z kobietami przedstawia z pewnością kapłanki kreteńskie tańczące przy ołtarzu Białej Bogini, na co wskazują palmy daktylowe – symbol Bogini – i miejsce kultu nad brzegiem morza. Ołtarz przypomina plaster miodu składany jej w ofierze.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: