Dodaj komentarz

Odtworzono twarz szkockiego króla Roberta Bruce’a

cyfrowy-obraz-twarzy-roberta-brucea

Modelowanie czaszki i obraz cyfrowy twarzy Roberta Bruce’a. Źródło: University of Glasgow

Brytyjscy badacze z uniwersytetów w Glasgow i Liverpoolu stworzyli cyfrowy obraz twarz szkockiego króla Roberta Bruce’a. Prawdziwy „Waleczne Serce” przywrócił niepodległość Szkocji w XIV wieku. Ustalono także, że „ojciec Szkotów” w ostatnich latach życia zmagał się z trądem.

Zespół ekspertów pod kierunkiem Martina MacGregora University of Glasgow i prof. Caroline Wilkinson, Liverpool John Moores University (LJMU) postanowił przeprowadzić rekonstrukcję twarzy króla Robert Bruce, który przywrócił Szkocji niepodległość w XIV wieku. Zachowane źródła historyczne opisując jego historię, walki i rządy, ale niestety szczegółowe informacje na temat jego wyglądu nie przetrwały. Podjęto się rekonstrukcji twarzy na podstawie odlewu czaszki z Hunterian Museum w londyńskim Royal College of Surgeons. Odlew został wykonany w latach 1818-19 na podstawie czaszki wydobytej z grobu w Dunfermline Abbey, mauzoleum średniowiecznych monarchów Szkocji.

czaszka-roberta-brucea

Odlew czaszki Roberta Bruce’a. Źródło: University of Glasgow

Badaczom udało się dokładnie odtworzyć, strukturę mięśni, a także rysy twarzy. Niemożliwe było pobranie próbek DNA które pomogłyby w ustaleniu koloru włosów, oczu czy skóry, gdyż szczątki króla prócz jednej kości nie zachowały się do dzisiaj. Na końcu za pomocą zaawansowanej technologii CGI wygenerowano komputerowy obraz twarzy. Na przedstawionym obrazie Robert Bruce był dobrze zbudowanym mężczyzną. Podczas rekonstrukcji zauważono zniekształcenia w rejonie nosa i szczęki, co oznaczało, ze cierpiał na jakąś chorobę. Jak podają źródła historyczne pod koniec życia cierpiał na trąd, którego nabawił się podczas licznych podróży.

twarz-krola-roberta-brucea-bez-tradu

Wykonano także jeden obraz cyfrowy, gdy Robert Bruce nie miał trądu. Źródło: University of Glasgow

Robert Bruce prawdziwy „Waleczne Serce” urodził się w roku 1274 jako syn Roberta Bruce’a i Małgorzaty z Carrick. Jego ojciec pochodził z rodziny normańskiej, a matka z celtyckiej. W 1296 roku po podbiciu Szkocji przez Anglię, wybuchło powstanie narodowe, któremu przewodził William Wallece. Robert Bruce nie popierał powstania. Był początkowo przeciwko walce z Anglikami, przez co nazywano go niesłusznie zdrajcą. Zmieniło się to w 1306 roku, gdy ogłosił się królem Szkocji. Od tego czasu prowadził z Anglikami zażartą walkę o niepodległość kraju. Przełomowym momentem stała się zwycięska bitwa pod Bannockburn w 1314 roku, która pozwoliła wyzwolić się Szkocji spod angielskiej dominacji. Ostatecznie w 1328 roku podpisano traktat edynburski, w którym Edward III uznał niepodległość Szkocji. Robert Bruce był władcą sprawiedliwym, protektorem handlu i rzemiosła. Zmarł w 1329 roku w wieku 55 lat.

Praca nad cyfrową rekonstrukcja twarzy trwała ponad 2 lata. Rekonstrukcja cyfrowa jest stosunkowo nowatorską techniką, dzięki której poznajemy wyglądali i żyli ludzie w przeszłości.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The GuardianBBC

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: