Dodaj komentarz

W Danii znaleziono złoty amulet Odyna sprzed 1500 lat

zloty-amulet-odyna-z-lolland-sprzed-1500-lat

Znaleziony amulet Odyna i pozostałe przedmioty. Fot. Museum Lolland-Falster

Amator poszukiwacz wraz z dwoma synami znalazł na jednej duńskich cenne przedmioty. Wśród jest bardzo rzadki złoty amulet sprzed 1500 lat. Zdaniem badaczy przedstawia nordyckiego boga Odyna.

Do odkrycia doszło na duńskiej wyspie Lolland. Amator poszukiwacz Carsten Helm udał się na przechadzkę na pole w Magletving. Zabrał ze sobą wykrywacz metalu oraz dwóch synów Lauritza i Lukasa. Po chwili wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziem. Poszukiwacz wraz z synami zaczął kopać znajdując niezwykłe złoty amulet o średnicy 2 cm, a także złoty pierścień, kawałki srebra, fragmenty biżuterii oraz złoty wisiorek i trzy sztuki złota, które prawdopodobnie były częścią naszyjnika. O swoim znalezisko poinformował lokalne Muzeum Lolland-Falster w Maribo.

zloty-amulet-odyna-i-inne-przedmioty-loliland

Znaleziony amulet Odyna i pozostałe przedmioty. Fot. Museum Lolland-Falster

Złoty amulet przedstawia wizerunek mężczyzny i konia. Po lewej stronie widnieje swastyka, który kiedyś był symbolem Słońca i szczęścia. Pracownicy muzeum są zdanie, że amulet przedstawia Odyna jednego z najwyższych nordyckich bogów. Był bogiem wojny i wojowników, a także bóstwem mądrości, władzy, poezji oraz mag. Miał szarego ośmionogiego konia o imieniu Slejpnir. Potrafił on poruszać się po ziemi, w powietrzu, po tafli wody i po piekle. Amulet był zawieszany na szyi o czym świadczy pętla na sznurek lub łańcuszek

amulet-odyna-loliland

Złoty amulet Odyna. Fot. Museum Lolland-Falster

Badacze datują przedmiot na VI w. n.e. Był to wtedy burzliwy okres, kiedy ludzie ukrywali cenne przedmioty, w nadziei na nadejście lepszy czasów. Tego typu złoty amulet jest tzw. brakteatem jest niezwykle rzadkością. Szacuję się, że znaleziono takich amuletów Odyna łącznie ponad 1000, a ostatni w 1906 roku.

Wspomniany amulet i pozostałe przedmioty trafią na wystawę muzealną. Z kolei poszukiwacz i synowi za znalezisko mają otrzymać nagrodę pieniężną.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Local DKCopenhagen Post

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: