Dodaj komentarz

Na duńskiej wyspie Fionia znaleziono figurkę Odyna

odin-ostfyns-museum

Figurka Odyna, fot. Vikinge Museet Ladby

Pewien poszukiwacz za pomocą wykrywacza metali znalazł na duńskiej wyspie Fionia figurkę rogatego i brodatego mężczyzn. Zdaniem ekspertów pochodzi z VIII wieku i przedstawia nordyckiego boga Odyna.

Do okrycia doszło pod koniec sierpnia tego roku. Søren Andersen dzierżąc w ręku wykrywacz metali udał się na pola leżące w pobliżu miejscowości Mesinge w gminie Kerteminde, we wschodniej części wyspy Fiona, w poszukiwaniu zabytkowych przedmiotów. Po chwili wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziemi. Zaczął kopać, a po chwili ukazała się mała figurka. Ma zaledwie 5 cm długości. Przedstawia brodatego mężczyznę z rogami. O swoim odkryciu poinformował archeologów.

odin-with-horns-and-birds-museum-east-fyn

Figurka Odyna jest wielkości zapałki, fot. Vikinge Museet Ladby

Zdaniem archeolog Malene Refshauge Beck z duńskiego Østfyns Museer w Kerteminde, przedstawia Odyna, jednego z najwyższych nordyckich bogów. Był bogiem wojny i wojowników, a także bóstwem mądrości, władzy, poezji oraz magii. „Rogi” na figurce są w rzeczywistości, tylko częścią uszkodzonego hełmu, a nim para kruków, które mu towarzyszą. A ich imiona to Hugin (myśl) i Munin (pamięć). Ptaki te podróżowały po świecie, przynosząc wieści Odynowi. Wysyłane są o brzasku, a powracały o zmierzchu. Siadając na ramionach Odyna i szeptały wieści do jego uszu.

Badacze podejrzewają, że figurka mogła być broszką z pierścieniem, które wcześniej znajdywano w Danii, w Szwecji, nawet w Rosji. Była noszona przez wikińskiego wojownika. Datowana jest na VIII-IX wiek.Obecnie broszka znajduje się w Muzeum Wikingów w Ladby.

Na podstawie: Vikinge Museet LadbyArcheoFeed

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: