Dodaj komentarz

Zagadka morderstwa hrabiego von Königsmarcka

filip-von-konigsmarck-i-zofia-dorota-z-celle

Na obrazach z końca XVII wiek, w młodym wieku Filip von Königsmarck i Zofia Dorota, źródlo: Wikimedia Commons

Jest to klasyczna tragiczna historia miłosna rodem z XVII wieku. Młody oficer Filip Krzysztof von Königsmarck nawiązał romans z księżną Zofią Dorotą., przyjaciółką z dzieciństwa. Po jednej z ostatnich schadzek zaginał w tajemniczych okolicznościach. Wielu podejrzewa, że hrabia został zamordowany na zlecenie jej męża Jerzego Ludwika, elektora Hanoweru, późniejszego pierwszego króla Wielkiej Brytanii. Ciała nigdy nie odnaleziono. Jednak latem tego roku w piwnicach pałacu Leineschloss znaleziono niezidentyfikowane szczątki ludzkie. Czy należą do zamordowanego hrabiego? Czy zagadka zostanie wreszcie rozwiązana po 322 latach?

Filip Krzysztof von Königsmarck urodził się 4 marca 1665 roku w Dolnej Saksonii w mieście Stade. Był synem Kurta Krzysztofa von Königsmarcka wojskowego dowódcy i Marii Krystyny von Wrangel. Jego rodzina Königsmarcków pochodziła z Niemiec, lecz majątek i władze zdobyła na służbie królów szwedzkich. Dzieciństwo spędził w miejscowości Celle, gdzie zaprzyjaźnił się z małą księżniczką Zofią Dorotą, córką Jerzego Wilhelma, księcia Brunszwika-Lüneburga oraz hugenotki Eleonory d’Esmier d’Olbreuse. Gdy obydwoje dorośli ich drogi się rozeszły. Filip wraz ze starszym bratem Karolem Janem został wysłany do Londynu na studia. Z kolei w 1682 roku księżna Dorota Zofia wyszła za mąż za swojego kuzyna Jerzego Ludwika, który stał się później królem Wielkiej Brytanii Jerzym I Hanowerskim.

Bracia Königsmarckowie po ukończeniu nauki zaczęli prowadzić w Londynie bogate życie towarzyskie i trwonić pieniądze na przyjemności oraz rozpustę Filip wpadł w nałóg hazardu, a Karol Jan zaś został oskarżony o współudział w morderstwie pewnego mężczyzny, z żoną którego miał romans. Starszy brat uciekł z Anglii, ale skandal odcisnął się na reputacji Filipa, który niebawem został zmuszony także do wyjazdu. Powrócił do Niemiec, gdzie następnie zaciągnął się do armii Leopolda I, usiłującej odbić Węgry z rąk tureckich.

jezy-ludwik-hanowerski-i-zofia-dorota-z-dziecmi

Jezy Ludwik Hanowerski na obrazie z 1680 roku, autorstwa Sir Godfreya Knellera oraz obraz Zofii Doroty z dziećmi, autorstwa Jacquesa Vaillanta z 1691 r. , źródło: Wikimedia Commons

W tym samym czasie małżeństwo Zofii Doroty nie układało się. Obydwoje byli krytykowani za niestosowne zachowania, często się też ostro kłócili. Ich relacje poprawiły się chwilowo po urodzeniu się ich dzieci Jerzego II i Zofii Doroty. Po jakimś czasie jednak Jerzy Ludwik znalazł sobie kochankę Melusinę von Schulenburg. Zaczął zaniedbywać i lekceważyć swoją żonę. Jego rodzice osobiście prosili go o zachowanie większej dyskrecji w kontaktach z kochanką, ponieważ obawiali się, że małżeństwo ich syna zostanie zerwane i będą musieli oddać posag Zofii Doroty. W 1688 roku regiment hrabiego Filipa został rozwiązany. Swoją karierę wojskową postanowił kontynuować w Hanowerze. Akurat był to okres karnawału. Na jednym z balów spotkał dawno niewidzianą Zofię Dorotę, swoją przyjaciółkę z dzieciństwa.

Gdy księżniczka ponownie go zobaczyła, ujrzała w nim przystojnego oficera. Początkowo traktowała go jako powiernika, któremu mogła zwierzyć się ze swych zmartwień i tajemnic. Na balu była także 40-letnia księżna Klara Elżbieta von Platen-Hallermund, kochanką teścia Zofii. Nawiązała romans z młodym oficerem. Jednak Filip bardziej darzył uczuciem Zofia, lecz zdał sobie sprawę, że nie będzie to takie łatwe. Postanowił zgłosić się do czynnej służby wojskowej i wyjechać z kraju. Miał nadzieje w ten sposób, że księżna Klaraa zapomnij, dzięki czemu będzie mógł się spotykać z Zofią bez wzbudzania podejrzeć.

Wiosną 1690 roku Filip wyznał wreszcie Zofii miłość i wkrótce stali się kochankami. Przez ponad cztery lata wymienili ze sobą ponad 300 miłosnych listów, które znajdują się dziś w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Lund. Klara von Platen-Hallermund zaczęła się zastanawiać nad odejściem Filipa. Podejrzewała, że nawiązał on romans z Zofia. Postanowiła ich śledzić. Po jakimś czasie, zaczęły ginąc listy ze złamanymi pieczęciami. Filip i Zofia byli przekonani o tym, że są obserwowani. Aby oddalić podejrzenia Filip postanowił się znów spotykać z Klarą. Pisząc w listach do Zofii, był z tego powodu niezadowolony.

Z czasem kochankowie zaczęli myśleć o wspólnej ucieczce, lecz nie mieli na to pieniędzy. W maju 1694 Filip raz jeszcze opuścił Hanower, aby stamtąd udać się do Drezna, gdzie został mianowany generałem armii elektora saskiego. Stanowisko była dla niego korzystne finansowo. Po miesiącu wrócił do Hanower do pałacu Leineschloss nad rzekę Leine. Cały dwór, w tym czasie zdążył się przenieść do pałacu letniego poza Hanowerem. Kochankowie zaplanowali ucieczkę na 2 lipca 1694 roku, w tym czasie byli nieobecnie i teściowa Zofii Doroty.

palac-leineschloss-axel-hindemith

Pałac Leineschloss, fot. Axel Hindemith/Wikimedia Commons

Jednak jeden z szpiegów księżny von Platen-Hallermund poinformowali jej o planowanej ucieczce. Ta z kolei powiadomiła o tym Ernesta Augusta, który wręczył jej nakaz aresztowania hrabiego Königsmarcka. Zaraz po opuszczeniu pokoju Zofii Doroty i pałacu, Filip zaginął w tajemniczych okolicznościach. Podejrzewa się, że Filip został napadnięty i zamordowany przez czterech kawalerzystów na zlecenie Jerzego Ludwika. W trakcie tejże potyczki, jeden z nich zadał Filipowi śmiertelny cios. Ciała nigdy nie odnaleziono. Pół roku później Jerzy Ludwik rozwiódł się z Zofią Dorotą. Następczyni tronu znalazła się na zesłaniu w pobliskim zamku Ahlden, zmarła w tam w 1726 roku. A Jerzy Ludwik w 1714 roku już jako Jerzy I Hanowerski został koronowany na króla Anglii Jego potomkowie w linii prostej panują do dziś.

Przełom w sprawie hrabiego von Königsmarcka?

11 sierpniu tego roku robotnicy podczas prac budowlanych w piwnicach w zamku Leineschloss znaleźli szczątki. Wielu historyków podejrzewa, że być może jest to ciało zamordowanego hrabiego Filipa Krzysztofa von Königsmarcka. Patolodzy z Uniwersytetu w Getyndze zbadali kości i pozostałe tkanki, jednak póki co nie są w stanie ustalić dokładnej przyczyny śmierci. – Jeżeli zwłoki należą do hrabiego von Königsmarcka, byłaby to sensacja. – mówi Thomas Schwark, dyrektor Muzeum Historycznego w Hanowerze. Pobrano z kości Dna, które następnie zostanie porównane z materiałem genetycznym żyjących krewnych hrabiego. Dzięki temu, być może uda się wreszcie rozwikłać miłosną tragedię sprzed 322 lat.

Na podstawie:Science DailyLund University

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: