Dodaj komentarz

Mroczny podziemny świat paryskich katakumb

Paris-Catacombs

Tunele paryskie katakumb, fot. Darosenbauer/Flickr

Paryż, stolica Francji jest czasem nazywana „miastem świateł”. Tętni życiem i jest co rocznie odwiedzane przez miliony turystów. Miasto jest także bogate w atrakcje turystyczne, zabytkowe budowle jak m.in. Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny oraz w liczne muzea. Jednak pod ulicami Paryża ukrywa się drugie nieznane i mroczne oblicze miasta. Paryskie Katakumby ukryte przed oczami przechodniów. Upiorne, ciemne, mokre, kilometry podziemnych korytarzy i jaskiń, ponure cmentarzyska, których historia sięga głęboko.

Paryskie katakumby mają długość sięgającą 50 kilometrów i rozciągają się na obszarze około 770 hektarów. Przed wiekami w Denfert-Rochereau znajdowały się kamieniołomy,  z których wydobywano wapień. Za czasów Imperium Rzymskiego, rzymianie potrzebowali kamieni do budowu miasta, dlatego drążyli kamieniołomy i tak powstały podziemne korytarze. Także potem wapień wykorzystano do zbudowania słynnej katedry Notre Dame. Po wyczerpaniu złóż kamieniołom został opuszczony i zapomniany

Z czasem niszczejące tunele dawnego kamieniołomu z powodu rozrastającego się miasta zaczęły się zapadać wraz z nowopowstałymi domami. Sprawę bagatelizowano, aż do 1774 roku, gdy zawaliły się budynki przy rue d’Enfer ( jest to obecnie skrzyżowania alei Denfert-Rochereau i bulwaru Saint-Michel). Wówczas władze miasta, wreszcie uświadomiły sobie jakie grozi niebezpieczeństwo. Król Ludwik XVI zarządził zbadanie stanu podziemi stolicy Francji, co doprowadziło do powstania inspekcji kopalń tzw. Générale des Carrières . Tunele zostałe wzmocnione i zabezpieczone., ale jak się później okaże tunele będą mieć inne zastosowanie.

Saints-Innocents-cemetery-in-Paris

Obraz końca XIX wikue przedstawiający Cmentarz Niewiniątek, który w 1550 roku mieścił się w obecnej dzielnicy Les Halles, autor Theodor Hoffbauer, źródło: wikimedia commons

Paryż pod koniec XVIII wieku było miastem bardzo przeludnionym, a cmentarze przepełnione, a ich stan fatalny. 30 maja 1780 roku ściana piwnicy największego paryskiego „Cmentarza Niewiniątek” znajdującego się w dzielnicy dzielnicy Les Halles, która przylegała do sąsiedniego budynku zawaliła się z powodu dużej ilość zwłok. 4 września tego samego roku zakazano tu grzebanie zmarłych. W 1785 roku cmentarz został zamknięty definitywnie. W 1786 roku Król Ludwik XVI z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć szalejących epidemii w przeludnionym mieście zlecił architektowi odpowiedzialnemu za renowacje tuneli kamieniołomu, znosić tutaj zwłoki z cmentarza z dzielnicy Les Halles, a także później z innych przepełnionych cmentarzy.

historic-underground-catacombs-paris

Fot. SBoyd/Flickr

Do 1860 roku przeniesiono wszystkie szczątki. Szacuje się, że obecnie zgromadzone są tu łącznie ok. 6 milionów zmarłych, na przestrzeni wieków.

Magdeleine-cemetery-bones

Tablica o ekshumowaniu szczątków z cmentarza św. Magdaleny do paryskich katakumb w 1859 roku, fot. wikimedia commons

Paryskie katakumby zaczęły wzbudzać ciekawość i zainteresowanie artystów, poetów, pisarzy oraz polityków. Pierwszym znanym gościem w 1787 roku, który odwiedził katakumby był hrabia d’Artois, późniejszy król Francji Karol X Burbon. W 1810 roku za sprawą Louis-Étienne Héricart de Thury, szefa służby kontroli kopalni, postanowiono przekształcić katakumby w mauzoleum. Stworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, m.in.. Krypta Męki Pańskiej zwana też Rotundą Piszczeli, czy „Grobowiec Gilberta”. W 1867 roku miejsce zostało udostępnione szerszej publiczności.

Catacombs-under-Paris

Rysunek z 1855 roku przedsawiajacy zwiedzanie z katakumb. Pochodzi z książkiLe Roi Mystère , autorstwa Gastona Lerouxa.

Tunele pokryte są licznymi graffiti z XIX wieku, świadczącymi, że miejsce to było często odwiedzane. Victor Hugo, bywalec tych podziemii umieścił akcję swojej powieści „Nędznicy”, właśnie w tym miejscu. W 1871 roku w tunelach ,członkowie komuny paryskiej zabili  grupę monarchistów. W czasie II wojny światowej katakumby były miejscem konspiracyjnych spotkań członków francuskiego ruchu oporu, a później cześć ich była wykorzystywana przez niemieckich Nazistów jako bunkier.

paryskie katakumby Wyatt Rivard - Shutterstock

Fot. Wyatt Rivard/Shutterstock

Do 1995 roku samodzielne zwiedzanie katakumb było legalne. Labirynty podziemnych korytarzy przyciągały tłumy żądnych przygód miejskich eksplorerów Często mieszkańcy organizowali imprezy w podziemiach, co nieraz kończyło się poważnymi wypadkami. Władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie zakazu wejścia do katakumb Dokonywano także regularnych nalotów, karano wysokimi mandatami, zamykano wiele wejść, ale mimo tego, nie przeszkadzało wiele osób w nocnej ekspadzie i urządzaniu imprez.

wejscie do paryskich katakumb

Wejście do francuskich katakumb z inskrypcją „Stój. Wchodzisz do królestwa umarłych”, fot. Dominque Fagget/AFP

Obecnie tylko część katakumb jest przeznaczona do zwiedzania. Wejść do katakumb znajduję się się przy metrze stacji Denfert-Rochereau. Przed wejśćie brzmi inskrypcja: „Stój. Wchodzisz do królestwa umarłych”. Trasa liczy 2 km, a zwiedzanie zajmuję 45-minut. W sezonie są ogromne kolejki, w których trzeba stać nawet 2 godziny.

strome schody katakumb

Fot. Dominque Fagget/AFP

Trasa rozpoczyna się od zejścia po stromych schodach kilkunastu metrów w głąb ziemi. W lochach znajdziemy fasadę z ludzkich kości oraz czaszek. Niektóre z nich ułożone są bezładnie, inne w kształcie krzyża lub serca.

paryskie katakumby czaszki w ksztalcie krzyzy

Czaszki w kształcie krzyża, fot. Dominque Fagget/AFP

Jednak największe wrażenie robi stosy ludzkich czaszek, które ciagną się korytarzem, taka jakby nie miała końca. Pozostałe korytarze liczące ponad 300 km, są niedostępne dla zwiedzających.

paryskie katakumby korytarze

Mroczne korytarze, fot. Dominque Fagget/AFP

paryskie katakumby Viacheslav Lopatin - Shutterstock

Fot. Viacheslav Lopatin/Shutterstock

Mrok, cisza oraz obecność tak wielkiej ilości ludzkich szczątków robi tu piorunujące wrażenie i zmusza do refleksji. W tunelach co jakiś czas stoją kamienne ławki które tylko czekają na śmiałka który na nich usiądzie i odda się zadumie nad kruchością ludzkiego życia.

katakumby paryskie Shadowgate flickr

Fot. Shadowgate/flickr

paryskie katakumby czaszki

Fot. Dominque Fagget/AFP

W ramach ciekawostki należy dodać, że w katakumbach pochowane są szczątki Dantona i Robespierre’a. Natomiast w 2004 roku policja odkryła w jednej z jaskiń w pełni wyposażone kino mogące pomieścić ok. 30 osób. Znajdował się tam ekran kinowy, miejsca dla publiczności, sprzęt do projekcji filmowych, w pełni zaopatrzony bar i restauracja ze stołami i krzesłami.

W 2014 roku nakręcono film horror „Jako w piekle, tak i na Ziemi” w reżyserii Johna Ericka Dowdle’a. Film opowiada o dwójce archeologów poszukujujacych zaginionego skarbu w katakumbach pod Paryżem. To bez wątpienia jedna z najbardziej makabrycznych, a jednocześnie ekscytujących atrakcji Europy, która przyciąga jak magnes wszystkich. Po dziś dzień katakumby wywołują silne emocje.

Autor: Jacek Czubacki


źródła:

Ancient Origins – The Dark Underworld of the Paris Catacombs

Paryż na gorąco – Katakumby, czyli co się kryje w podziemiach Paryża

Paryż pod lupą – Katakumby. Upiorne podziemia Paryża

Zwiedzamy Paryż – Katakumby Paryża – królestwo śmierci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: