Dodaj komentarz

W Kuźnicy podczas grillowania znaleziono rzymskie monety sprzed 2 tys. lat

rzymskie denary Kuznica

Rzymskie denary znalezione w Kuźnicy, fot. Urząd Gminy Kuźnica

Często zdarza się, że cenne przedmioty i zabytki nie odnajdują tylko zawodowi archeolodzy, czasem zwykli amatorzy. Tak było w przypadku jednego z mieszkańców z gminy Kuźnica w powiecie sokólskim na Podlasiu, który podczas wspólnego grillowania ze znajomymi znalazł przypadkiem rzymskie denary sprzed 2 tys. lat 🙂

Do odkrycia doszło kilka dni temu w Kuźnicy w powiecie w powiecie sokólskim. Jeden z mieszkańców gminy postanowił się wybrać w słoneczny dzień ze znajomymi na grilla. W pewnej chwili zauważył coś srebrnego w ziemi. Gdy się przyjrzał okazało się, że jest moneta. Potem zaczął kopać i znalazł łącznie 140 sztuk monet.

denary monety Kuznica 1

Rzymskie denary, fot. Joanna Żemojda, zdjęcia udostępnione przez Polskie Radio Białystok

11 maja znalazca przekazał monety wójtowi gminy Pawłowi Mikłaszowi, które następnie trafiły do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Znalezione srebrne monety są to rzymskie denary. Zachowały się w doskonały stanie. Datowane są na lata 117-138 r. n.e. czyli pochodzą z czasów rzymskiego cesarza Hadriana. Specjaliści uważają, że znalezione monety modą świadczyć o istnieniu tutaj dawnego szlaku handlowego oraz wymiany handlowej pomiędzy miejscowymi plemionami a Rzymianami. Nie wykluczają, że mógł to być również łup wojenny.

denary monety Kuznica 2

Rzymskie denary, fot. Joanna Żemojda, zdjęcia udostępnione przez Polskie Radio Białystok

Zdaniem konserwatora zabytków z Podlasia Andrzeja Nowakowskiego, znalazca może liczyć na nagrodę po oszacowaniu wartości skarbu. Jak poinformował portal isokolka.eu niedawno przeprowadzono badanie archeologiczne w miejscu znalezienie i natrafiono na kolejne 30 monet. Łącznie skarb liczy 170 denarów. Obecnie monety są katalogowane, niebawem trafią do zbiorów Muzeum Podlaskiego, a w przyszłości będzie zorganizowana wystawa. W miejsce znalezienia monet planowana są wykopaliska archeologiczne.

Na podstawie Radio Białystokisokolka.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: