Odkryte pod Atenami 80 szkieletów z VII wieku p.n.e., dowodem walki o władzę?

80-szkieletow-Ateny

Greccy archeolodzy na przedmieściach Aten odkryli dwa masowe groby z ponad 80 szkieletami z VII wieku p.n.e. Badacze podejrzewają, że są to zabici zwolennicy ateńskiego polityka Kylona, który próbował w 632 r. p.n.e. dokonać zamachu stanu, a następnie przejąć władze w mieście i wprowadzić tyranię.

szkielety spod aten
Fot. Athens News Agency/ana-mpa.gr

Do odkrycia dwóch grobów i 80 szkieletów doszło na przedmieściach Aten w Faliron Delta, w miejscu budowy nowej Greckiej Biblioteki Narodowej i Opery Narodowej. O odkryciu poinformowała Stella Chryssoula – regionalna dyrektorka ds. archeologii z greckiego Ministerstwa Kultury.

szkielety spod aten 2
Fot. Athens News Agency/ana-mpa.gr

Wszystkie 80 szkieletów należy do mężczyzn, 36 z nich było skutych kajdanami. Jedni byli pochowani na plecach, drudzy na brzuchu. Na podstawie stanu uzębienia stwierdzono, że wszyscy mężczyźni w chwili śmierci byli młodzi i w pełni zdrowia. Z kolei na podstawie dwóch fragmentów znaleziono w grobach, wstępnie można ocenić, że mężczyźni mogli być pochowani pomiędzy 650 a 625 rokiem p.n.e. Archeolodzy przypuszczają, że zmarli mogli być zamordowanymi zwolennikami Kylona.

ateny szkielet z naczyniem
Fot. Athens News Agency/ana-mpa.gr

U schyłku VII wieku doszło do kryzysu ekonomicznego i politycznego Atenach. Kylon polityk-oligarcha, dwukrotny zwycięzcą Igrzysk, miał za żonę córkę Teagenesa, tyrana Megary. Na wzór teście planowa wprowadzić w Atenach tyranię. W 632 lub 635 roku, Kylon wraz z kilkudziesięcioma zwolennikami próbował dokonać zamachu stanu i przejąć władzę w mieście.

Necropolis-Faliron
Fot. Athens News Agency/ana-mpa.gr

Jednak Ateńczycy stawili opór, uniemożliwiając dokonania planowanego przewrotu. Kylon wraz z zwolennikami, schronił się na Akropolu. Niedoszli zamachowcy poddali się oblegającym po uzyskaniu obietnicy zachowania życia. Jednak Megakles z rodu Alkmeonidów, który sprawował wówczas funkcję archonta eponymosa – przewodniczący kolegium archontów, miał doprowadzić do zamordowania zwolenników Kylona. O dalszym losie samego Kylona niewiele wiadomo. Wedle niektórych źródeł, nocą uciec z Akropolu tuż przed poddaniem się, uciekł z Akropolu. Wydarzenie zostało opisane w w Dziejach Herodota:

„Był w Atenach mąż imieniem Kylon, zwycięzca w Olimpii. Miał on ambicję zostać tyranem; zjednał więc sobie zwolenników wśród równych mu wiekiem ludzi i próbował zająć Akropolis, a nie mogąc nim zawładnąć, usiadł jako błagalnik obok posągu bogini. Prytanowie naukrarów, którzy wtedy zarządzali Atenami, kazali mu razem z towarzyszami powstać, ręcząc im, że nie poniosą kary śmierci, jednak z winy Alkmeonidów zamordowano ich. Stało się to przed epoką Pizystrata.”

Archeolodzy zamierzają dalej kontynuować prace wykopaliskowe. Greckie Ministerstwo Kultury, zastanawia się nad budową w tym miejscu muzeum.

szkielety spod aten z lotu pataka
Fot. Athens News Agency/ana-mpa.gr

Na podstawie: Keep Talking GreeceGreek ReporterTimes Of Change

Autor: Jacek Czubacki

Dodaj komentarz