Dodaj komentarz

Odkryto miejsce, gdzie prawdopodobnie armia Hannibala przekroczyła Alpy

hannibal-przekracza-alpy

Wojska Hannibala przekraczają Alpy, źródło: Pinterest

Ponad 2200 lat temu, podczas II wojny punickiej z Rzymianami. armia kartagińska pod wodzą Hannibala przekroczyła Alpy. Wielu historyków, archeologów oraz polityków m.in. Napoleon Bonaparte zastawiało się, z którego kierunku Hannibal poprowadził swoje 50 tys. wojsko. Najnowsze badania sugerują, że była to przełęcz Col de Traversette.

II wojna punicka pomiędzy Kartaginą i Rzymem toczyła się w latach 218-201 p.n.e Wiosną 218 p.n.e. Hannibal wyruszył ze swej hiszpańskiej stolicy Nowej Kartaginy z armią liczącą ok. 50 tys. zbrojnych (30 tys. piechoty, od 15 do 20 tys. konnicy oraz 37 słon)i i przez Pireneje wkroczył do Galii. Maszerując wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża dotarł do ujścia Rodanu.

wojska Hannibala przekroczaja Rodan

Wojska Hannibala przeprawiają się przez Rodan, obraz Henrirego  Paula Motte, z 1878 r., źróddło: wikimedia commons

Aby ominąć idącą mu naprzeciw armię konsula Publiusza Korneliusza Scypiona, przeprawił się przez Rodan w górnym jego biegu i znalazł się u podnóża Alp, które następnie przeszedł z dużymi stratami.

Hannibal-crossing-the-Alps-with-War-Elephants

Słonie bojowe Hannibala przekraczają Alpy, źródło: pinterest

Uzupełnił je jednak tysiącami Galów, którzy przyłączyli się do jego armii. Tym szalonym manewrem kompletnie zaskoczył Rzymian, dzięki czemu Hannibal odniósł szereg imponujących zwycięstw (Bitwa nad Trebią, bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim, bitwa pod Kannami), jednakże z uwagi na ograniczone możliwości logistyczne i rekrutacyjne nie mógł wykorzystać swoich zwycięstw.

szlak wojsk Hannibala

Szlak wojsk Hannibala, źródło: wikimedia commons

Rzymianie, podobnie jak później wielu historyków zastanawiało się, którą drogą przeszły przez Alpy wojska kartagińskie. Rzymski historyk Liwiusz wymienił przełęcz Clapier pomiędzy Sabaudią i Piemontem jako szlak Hannibala, ale on żył 200 lat później. Współcześnie badacze, irlandzki mikrobiolog Chris Allen z Queen’s University w Belfaście i kanadyjski geolog William Mahaney z York University w Toronto twierdzą, że znaleźli trasę wojsk Hannibal.

Badacze podczas prac geologicznych na przełęczy Col de Traversette w pobliżu granicy włosko-francuskiej, natrafili na dużą ilość skamieniałych zwierzęcych odchodów, które zakonserwowały się w błocie. Poddano je analizie, która wykazała obecność bakterii Clostridium, które znajduję się w końskiej florze bakteryjnej. Skamieniałe końskie odchody poddano datowaniu radiowęglowym C14. Pochodzą sprzed 2200 lat, czyli z okresu II wojny punickiej.

przelecz Col de Traversette

Przełęcz Col de Traversette, źródło: Google

Na podstawie wstępnych analiz, wysunięto hipotezę, że Hannibal postanowił zaskoczyć Rzymian. Prawdopodobnie dowódca nie miał żadnego wyboru. , bo na innych trasach mógły czyhać zasadzki. Wybrał najtrudniejszą trasę jaką jest przełęcz Traversette z najwyższym punktem 2947 m n.p.m. w masywie Queyras. Ta trasa sprawia kłopoty współczesnym turystom z plecakiem. Już w 1974 roku, historyk Gavin de Beer wskazał przełęcz Traversette, jako prawdopodobną trasę wojsk Hannibala, lecz nie miał na to dowodów.

Badacze ostrożnie podchodzą do wyników. Planują przeprowadzić dalsze badania oraz prace archeologiczne w pobliżu przełęczy. Mają nadzieję, znaleźć monety czy części uzbrojenia. Odnalezienie skamieniały odchodów słonia, było zapewne niepodważalnym dowodem za tym, że właśnie tą trasą Hannibal przeprowadził swoje wojska.

Na podstawie: Ancient OriginsThe GuardianDailymail

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: