Tureckie wojska zniszczyły hetycką świątynie w Syrii sprzed 3 tys. lat

Ruiny swiątynia Ain Dary w 2005 roku. Fot. Wikimedia Commons

Tureckie siły powietrzne zniszczyły ruiny hetyckiej świątyni w północnej Syrii. Pochodziła sprzed ok 3 tys. lat i była bardzo do świątyni króla Salomona.

Do zdarzenia doszło pod koniec stycznia. Tureckie siły powietrzne dokonały nalotów lotniczych w okolicy syryjskiego miasta Afrin w muhafazie Aleppo, w północnej Syrii, tuż przy granicy z Turcją. Odbyły się w ramach ofensywy przeciwko kurdyjskiej milicji – Powszechnym Jednostkom Ochrony (YPG), które kontrolują te tereny. Są uznawani przez rząd Ankary za „terrorystów” i mają być powiązani z tureckimi Kurdami. Oddziały YPG walczyły z siłami tzw. Państwa Islamskiego.

Zniszczone hetycka świątynia po tureckim nalocie. Fot. ANHA/AP

W trakcie bombardowanie w 60% uległa zniszczeniu hetycka świątynia, w pobliżu wioski Ain Dara. Szacuje się, że pochodziła sprzed ok 3 tys. lat. O zniszczeniu poinformowały niezależna organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, syryjskie władze i Ministerstwo Kultury w Damaszku, które przesłało zdjęcia.

Zniszczone hetycka świątynia po tureckim nalocie. Fot. ANHA/AP

Rządowy syryjski departament ds. Starożytność wydał oświadczenie poprzez media do opinii międzynarodowej, potępiąjąc turecki atak na zabytkowe ruiny świątyni. Zwróciły się do organizacji międzynarodowych, aby potępić działaniu rządu w Ankarze oraz wywrzeć nacisk, w celu zapobieganie ponownych ataków na ważne miejsce archeologiczne i kulturowe. Wedle informacji syryjskiej gazety „Al Watan”, hetycka świątynia została zbombardowana, mimo braków jakichkolwiek celów wojskowych na tym obszarze.

Zniszczone hetycka świątynia po tureckim nalocie. Fot. ANHA/AP

Świątynia Ain Dara znajduje się ok. 67 km na północny-zachód od miasta Allepo. Została wybudowana ok. 1300 r. p.n.e. i funkcjonowała do 740 r. p.n.e. Był to okres, kiedy na obszarze dzisiejszej północnej Syrii, istniało niewielkie państewko hetyckie. Było pozostałością wielkiego imperium, które upadło ok. 1200 r. p.n.e., pod naporem Ludów Morza.

Bazaltowa głowa lwa w świątyni Ain Dara przed zniszczeniem. Fot. Wikimedia Commons

Była najprawdopodobniej poświęcona bogini Isztar – bogini wojny i miłości. Często ją utożsamiona z boginią Asztarte, która była czczona przez Kananejczyków, Fenicjan i Kartagińczyków. Charakterystycznymi jej symbolem był lew, a u Fenicjan sfinks.

Detal z płaskorzeźby świątyni Ain Dara z 2005 roku. Fot Wikimedia Commons

Świątynie odkryto podczas prac archeologicznych w 1955 roku, które kontynuowano w kolejnych latach. Znaleziono w tym czasie charakterystyczne bazaltowe rzeźby lwów, a także ściany z płaskorzeźby przedstawiające zwierzęta i skrzydlate feniksy. Podczas wykopalisk w latach 1980-85, zauważyli, że świątynia była podobna do świątyni Salomona w Jerozolimie. Były zbliżone pod względami pomieszczeń i zdobień. Pojawia o niej wzmianka w Biblii.

Wojna domowa w Syrii toczona od 2011 roku, wyrządziła ogromne zniszczeń wielu stanowisk archeologicznych i zabytków. M.in. w wyniku działań tzw. Państwa Islamskiego zniszczono zostały starożytne stanowisko i zabytki w Palmyrze, które było wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor: Jacek Czubacki

Źródło: Voice of People TodayReutersDGAMDWASOR

Dodaj komentarz