Dodaj komentarz

W Kazachstanie odnaleziono czaszkę „syberyjskiego jednorożca” sprzed 29 tys. lat

Elasmotherium1

„Elasmotherium” – prehistoryczny nosorożec, obraz Heinricha Hardera, ok. 1920 roku, źródło: wikimedia commons

Paleontolodzy znaleźli w kazachskiej części Syberii, czaszkę tzw. „syberyjskiego jednorożca”, czyli prehistorycznego nosorożca – Elasmotherium sibiricum sprzed 29 tys. lat. Do tej pory uważano, że ten gatunek wymarł wcześniej, ok. 350 tys. lat temu. Niektórzy badacze sugerują, że popularna legenda o mitycznym „jednorożcu” mogła być związana z tym zwierzęciem.

Do odkrycia doszło we wsi Komżażar w obwodzie pawłodarskim, w Kazachstanie. Czaszka należy do wymarłego prehistorycznego nosorożca – Elasmoterium (Elasmotherium sibiricum), który żył we wczesnym plejstocenie na terenach obecnej południowej Rosji, Ukrainy i Mołdawii. W Azji Centralnej stwierdzono jego obecność już w późnym plejstocenie.

czaszka Elasmotherium sibiricum z kazachstanu

Znaleziony fragment czaszki Elasmotherium sibiricum w obwodzie pawłodarskim, fot Andriej Szpanski/American Journal of Applied Sciences

Istniało wiele różnych gatunków tego zwierzęcia, które znikały w różnych latach plejstocenu. Do tej pory uważano, że zwierzę wymarło około 350 tys. lat temu. Jednak datowanie radiowęglowe znalezionej czaszki wykazało, że pochodzi sprzed 29 tys. lat czyli Elasmoterium żyło w czasach, gdy żyli już ludzi. Wcześniej już znajdywano czaszki tego zwierzęcia, ale ta jest najmłodsza. Badacze zastanawiają  się, co spowodowało, że ten gatunek tak długo przetrwał. Rosyjski paleontolog dr Andriej Szpanski z uniwersytetu w Tomsku wysnuł hipotezę. Według niego obszar Syberii uległ ochłodzeniu, zaczęło brakować pożywienia, a to spowodowało migracje tych zwierząt na południowe krańce, gdzie warunki były dużo korzystniejsze
.

259px-Elasmotherium_sibiricum_34

Zrekonstruowana czaszka Elasmotherium sibiricum, znajduję się w londyńskim Natural History Museum, fot. wikimedia commons

Niektórzy badaczy sugerują, że w wyniku kontaktu człowieka z nosorożcem powstała legenda o fantastycznym stworzeniu – jednorożcu, występującym w mitach i opowieściach, posiadającym jeden róg pośrodku czoła.

jednoroze-by-buddy-mays-corbis

Wyobrażenie arytstyczne jednorożca, autor: Buddy Mays/Corbis

Najczęściej w legendach o jednorożcu wyłania się obraz białego konia z rogiem na czole, mające odwagę atakować słonia, posiadające tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch. Wierzono również, że róg tego stworzenia jak również i jego łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotkną, i są panaceum na wszelkie trucizny i choroby. Jeśli przyjąć, że prehistoryczny nosorożec – Elasmotherium sibiricum był „prawdziwym jednorożcem” to wyglądał zdecydowanie inaczej niż w legendach i mitach.

Elasmotherium_sibiricum_black

Dwa czarne nosorożce Elasmotherium sibiricum, obraz autorstwa Stantnoa F. Finka, źródło: wikimedia commons

Elasmotherium sibiricum był olbrzymim, wysokim nosorożcem na około 2,5 metra i długim na 6 metrów. Żył od 1 mln – 10 tys. lat temu. Jego masa dochodziła nawet do 5 ton. Posiadał pojedynczy, dwumetrowy róg na przodzie czaszki. Jego nogi były o wiele dłuższe niż u innych gatunków nosorożców i pomimo jego masy pozwalały mu galopować z dość dużą prędkością. Zęby były zbliżone budową do końskich, przystosowane do spożywania nisko rosnącej roślinności. Nie miał siekaczy. Był też owłosiony. Dobrze znosił chłody.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Applied Sciences

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie Science Alert,American Journal of Applied Sciencespavon.kz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: