Dodaj komentarz

7-letni chłopiec z Izraela znalazł starożytną figurkę sprzed 3400 lat

figurka kobiety

7-letni izraelski chłopiec podczas wycieczki na stanowisku archeologicznym Tel Rehov znalazł starożytną kananejską figurkę kobiety sprzed około 3400 lat! Znalezisko zostało przekazane archeologom. Przedstawiciele izraelskiego Urzędu do spraw Zabytków Starożytnych nagrodzili chłopca certyfikatem za dobra postawę obywatelską.

7-letni Ori Greenhut wraz z przyjaciółmi udał się na wycieczkę do stanowiska archeologicznego Tel Rehov na północnym zachodzie Izraela. Chłopcy byli pod opieką ojca jednego z dzieci. Gdy mały Ori wspinał się na kopiec natknął się na kamień, który zwrócił jego uwagę. Otarł go delikatnie z kurzu i okazało się, że nie jest to kamień, a figurka kobieta.

7-letni-chlopiec-z-figurką

7-letnie Ori z figurką z Tel Rehov, fot. Miki Peleg/Israel Antiquities Authority

Chłopiec wrócił do domu, gdzie pochwalił się znaleziskiem ze rodzicami. – Ori wrócił do domu z imponującą figurką. Byliśmy podekscytowani. Wyjaśniliśmy mu, że jest to starożytny artefakt, a znalezisko archeologiczne należą do państwa. – powiedziała Moriya Greenhut, matka chłopca. Rodzina Greenhut poinformowała o znalezisku izraelskich archeologów z Urzędu ds. Zabytków Starożytnych. Archeolodzy i urzędnicy przybyli do szkoły w kibucu Sede Eliyahu, do której chodzi chłopiec. Nagrodzili chłopca certyfikatem uznania za dobra postawę obywatelską. Archeolodzy przedstawili wykład na temat figurki.

canaanite female figurine

Figurka przedstawiająca prawdopodobnie boginię Astarte, fot. Clara Amit/ Israel Antiquities Authority

Znaleziona przez chłopca figurka została wykonana z gliny przez starożytny semicki lud Kananejczyków. Przedstawia nagą stojąco kobietę. – Figurka jest typowa dla kultury Kananejczyków z XV i XIII wieku p.n.e. Przedstawia kananejską boginię miłości i płodności Astarte, o której wspomina też Biblia. Prawdopodobnie figurka należała do jednego z mieszkańców miasta Tal Rechov, które znajdowało wówczas się pod władaniem egipskim. – wyjaśnił  profesor Amihai Mazar, emerytowany kierownik ekspedycji archeologicznych z Uniwersytetu Hebrajskiego.

Na podstawie komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela i Heritage DailyJerusalem Post

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: