3 Komentarze

Zasadzka UPA pod Łubnem

Pomnik upamiętniający nazwiska żołnierzy, którzy zginęli w dniu 01.04.1947 r. w Łubnem k/Jabłonek, źródło: twojebieszczady.net

1 kwietnia 1947 roku – w zorganizowanej zasadzce przez UPA pod Łubnem w Bieszczadach zginęło 31 polskich żołnierzy WOP (Wojska Ochrony Pogranicza). Jak doszło do zasadzki i jak przebiegała?

W celu wzmocnienia strażnicy WOP w Cisnej, która wiele razy musiała odpierać ataki band UPA, skierowano do niej trzydziestoosobową grupę żołnierzy. Byli to kawalerzyści z 4. Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina.

Żołnierze ci mieli wracać do swoich koszar i domów z końcem marca 1947 r., ale w tym czasie doszło do wydarzeń, w trakcie których poległ gen. Karol Świerczewski.

Kolejnym terminem powrotu żołnierzy do macierzystej jednostki w Koszalinie miał być początek kwietnia i właśnie w pierwszym dniu tego miesiąca porucznik Witold Dzięgielewski z grupy manewrowej WOP z Cisnej udał się do Baligrodu , by załatwić formalności związane z wyjazdem żołnierzy do Koszalina.

Razem z por. Dzięgielewskim do Baligrodu udało się wówczas 6 doświadczonych oficerów, 27 żołnierzy oraz komendant posterunku MO w Cisnej sierżant Jan Duplak.

Do ataku doszło po obu stronach drogi w miejscowości Łubne. Banderowcy otworzyli ogień ze wzgórz leżących wokół drogi, po której poruszała się kolumna polskiego wojska. W trakcie wymiany ognia na miejscu poległo 21 żołnierzy, natomiast 10 pozostałych banderowcy uprowadzili do lasu, gdzie ich w bestialski sposób zamordowano.

fot. twojbieszczady.net.pl

Z całej grupy polskich żołnierzy uratowali się tylko dwaj: ppor. Konrad Matelski i strz. Mieczysław Szewczak. Strzały walki było słychać w Baligrodzie, skąd po jakimś czasie przybyła pomoc. Także z Cisnej na pomoc kolegom ruszyły oddziały wojska polskiego. Jednak na jedną i drugą odsiecz było za późno.

Oczom przybyłych ukazał się okropny widok. Po obu stronach drogi leżały nagie i zmasakrowane zwłoki polskich żołnierzy. Natomiast tych 10 uprowadzonych i zamordowanych w lesie lasu odnaleziono później.

Lista nazwisk poległych pod Łubnem, fot. Adrian Matys, źródło: fotopolska

Poległych żołnierzy pochowano na cmentarzu wojskowym w Baligrodzie. W Łubne znajduję się tutaj poświęcony im pomnik i tablica pamiątkową.


źródła:

http://www.twojebieszczady.net/baligrod.php

http://koszalin.naszemiasto.pl/artykul/4-baltycka-brygada-wop-z-koszalina,2528692,art,t,id,tm.html

http://www.twojebieszczady.net/upa/upa4.php

http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9223/ – cmentarz wojskowy w Baligrodzie

3 comments on “Zasadzka UPA pod Łubnem

  1. […] Z kart historii: 01.04.1947. Zasadzka UPA pod Łubnem […]

    Polubienie

  2. […] Z kart historii: 01.04.1947. Zasadzka UPA pod Łubnem […]

    Polubione przez 1 osoba

  3. Byłem właśnie pod pomnikem jest to obraz nędzy napisy i tablica zniknely pozostaly odciete sruby otoczenie zdewastowane poprostu tragedia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: