Odkryto w Rosji paleolityczną „Wenus” sprzed 23 tys. lat

Paleolityczna Wenus z Brianska.jpg
Znaleziona figurka „Wenus” mierzy zaledwie 5 cm. Fot. Institute of Archaeology and Ethnography

Grupa rosyjskich archeologów w obwodzie Briańskim znalazła dobrze zachowaną, niewielką paleolityczną figurkę kobiety sprzed 23 tys. lat. Została wykonana z ciosu mamuta przez plemiona myśliwych i zbieraczy. Zdaniem badaczy figurka miała najprawdopodobniej znaczenie rytualne.

Paleolityczna Wenus z Brianska 1.jpg
Fot. Institute of Archaeology and Ethnography

 

Do odkrycia doszło stanowisku archeologicznym Chotyłowo-2 w obwodzie Briańskim. Zespół archeologów pod kierunkiem Konstantina Gawriłowa z Moskiewskiego Instytutu Archeologicznego znalazł figurkę paleolitycznej kobiety . Ponadto badacze odkryli wiele kości mamutów, żubrów, a także wielu krzemieni. Figurka mierzy 5 cm i została wykonana z ciosa mamuta. Datowanie radiowęglowe wskazuję, ze powstała ok. 23 tys. lat temu.

Paleolityczna Wenus z Brianska 2.jpg
Fronty i tył znalezionej „Wenus”. Fot. Institute of Archaeology and Ethnography

Figurka przedstawia postać nagiej kobiety z dużymi piersiami, ciężarnym brzuchem i z cienkimi nogami. Część biustu i brzucha oderwała się w wyniku naturalnego pęknięcia. Według badaczy figurka miała charakter ceremonialny i rytualny. Znajdowała się w pobliżu dużych warstw wapiennych i części kości mamuta, które były pomalowane barwnikiem – sjeną paloną. Została umieszczona obok kości na ziemi, a nie została zakopane jak inne znalezione do tej pory „Wenus”. Znalezisko zostanie opisane i skatalogowane.

Prace archeologiczne na stanowisku w Chotyłowo-2 prowadzone są od 1993 roku.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Archeology News NetworkArcheo Feed

2 uwagi do wpisu “Odkryto w Rosji paleolityczną „Wenus” sprzed 23 tys. lat

Dodaj komentarz