Dodaj komentarz

Félicette – pierwsza kotka w kosmosie uhonorowana pomnikiem

Félicette była czarno-białą kotką, która w 1963 roku jako pierwsza i jedyna wśród kotów odbyła udany lot kosmiczny. Wkrótce szybko zapomniano zarówno o wydarzeniu i kotce. Postanowiono przypomnieć o Félicette, honorując ją pomnikiem we francuskim Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym w Strasburgu.

Na przełomie lat 50 i 60 tych przeprowadzono testy lotów w pojazdach kosmicznych przed wysłanie ludzi. Przeprowadzoła je zarówno ZSRR, wysyłając psy m.in. słynną Łajke, czy w USA m.in. szympasy. Francja też postanowiła uczestniczyć w tych testach. Wybrano grupę czternastu kotów, które przeszły testy na wirówkach i w komorach dekompresyjnych. Do lotu przeznaczono pierwotnie kota o imieniu Felix. Niespodziewanie koc uciekł naukowcom. Postanowiono zastąpić go bezdomną kotką Félicette, którą znaleziono na ulicach Paryżu.

18 października 1963 roku o godz 8:09 z Sahary,na dzisiejszym obszarze Algierii, czarno-biała kotka Félicette wystartowała w kosmos na pokładzie rakiety sondażowej typu Véronique AGI 47. Odbyla lot subortibralny trwający łącznie 12 minut. Statek unosił się unosił się około 156 km nad Ziemią. Podróż zakończył się udanym lądowaniem kapsuły na spadochronach

Po swoim locie kotka badana była przez naukowców w CERMA. Poddano ją m.in. badaniom fal mózgowych, aby stwierdzić, czy pobyt w kosmosie wpłynął na funkcjonowanie mózgu. Zdaniem naukowców był to znaczący wkład w badania. 15 listopada 1963 roku telewizja francuska wyemitowała film dokumentalny o kotce-astronautce. Niestety szybko zapomniano zarówno o wydarzeniu jak i o kotce, a jej dalsze losy pozostałych nieznane.

Fot. Matthew Serge Guy/Kickstarter

W 2017 roku brytyjski artysta Matthew Serge Guy z Londynu, rozpoczął kampanię na Kickstarterze, aby zebrać fundusze na pomnik na cześć zapomnianego kotki. W 2018 roku łącznie uzbierano 55 tys. dolarów.

Fot. Matthew Serge Guy/Kickstarter

18 grudnia 2019 roku odsłonięto pomnik we francuskim Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym w Strasburgu.

Autor: Jacek Czubacki

źródła: Smithsonian Magazine, The Vintage News

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: