Dodaj komentarz

Odkryto w Wielkiej Brytanii pionek wikińskiej gry planszowej

Fot. Jeff Veitch

Na wyspie Lindisfarne w Wielkiej Brytanii odkryli pionek do gry planszowej z czasów epoki wikingów. Planszówka nazywana Hnefatafl – „stół króla”, pochodzi z VIII wieku.

Podczas prac wykopaliskowych na wyspie Lindisfarne u północno-wschodnich wybrzeży Anglii, w hrabstwie Northumberland znaleźli mały mieniący się szklany przedmioty. Jak się później okazało, był to pionek elementy gry planszówej zwanej – Hnefatafl, czyli „stół króla”. Pionek to runiczny niebieski kamień z kilkoma wypukłymi kropkami i wzorami. Zdaniem archeologów jego wygląd może symbolizować znaczenie zimy. Artefakt datowany jest na VIII wiek. Został odkryty przypadkiem w ruinach klasztoru przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska.

Niestety badacze nie posiadają dokładnych zasady rogrywki. Najprawdopodobnie planszówka przypominała szachy i była grą strategiczną dla 2 osób. Celem graza jest objęcie jak największego terytorium planszy za pomocą poszczególnych pionków.W Hnefatafl grano w nią głównie w północno-zachodniej części Europy. Zdaniem Davida Pettsa mogli grać w nią miejscowi wolnych chwilach miejscowi mnisi. To znalezisko pokazuje nam życie klasztorne od innej strony.

W roku 793 roku klasztor został spalony i splądrowany przez wikingów, a najazd opisany został w Kronice anglosaskiej. Uznany został za pierwszy najazd wojowników ze Skandynawii w historii, otwierający tzw. epokę wikingów.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Guardian, The Telegraph UK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: