Dodaj komentarz

75. rocznica wyzwolenia Warszawy

17 stycznia 1945 roku, Warszawa, polska flaga na ruinach kolumny Zygmunta, fot. East News

17 stycznia 1945 roku – po krótkich walkach oddziały Wojska Polskiego wyzwoliły lewobrzeżną Warszawę, a właściwie jej ruiny spod niemieckiej okupacji. 19 stycznia na ulicach wymarłej stolicy wydzielone jednostki uczestniczyły w defiladzie na Alejach Jerozolimskich, którą osłaniał z powietrza 1. pułk lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”.

17 stycznia 1945 roku, Warszawa, żołnierz polski z flagą biało-czerwoną i dwaj radzieccy żołnierze, fot. East News

14 stycznia z przyczółka warecko-magnuszewskiego uderzyła radziecka 61. Armia dowodzona przez gen. płka Pawła Biegowa. 15 stycznia od strony Modlina nacierała 47. Armia w kierunku Błonia oskrzydlając Warszawę z północnego i południowego zachodu. W ten sposób 9. Armia niemiecka znalazła się w kotle warszawskim.W zaistniałych okolicznościach jej dowódca wydał rozkaz wycofania wojsk z pozycji nadwiślańskich w celu zorganizowania linii oporu nad dolną Bzurą, Rawką i środkową Pilicą.

19 stycznia 1945 r., Warszawa. defilada 1. Armii Wojska Polskiego na Alejach Jerozolimskich

1. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego głównymi siłami uderzyła na Warszawę siłami z południa, od strony przyczółka pod Warką, a częścią sił frontalnie, z rejonu Łomianek, Pragi i Wilanowa. Rankiem 17 stycznia 1., 3. i 4. Dywizja Piechoty rozwinęły natarcie od południowego wschodu w kierunku przedmieść Warszawy. 6. Dywizja Piechoty zgrupowana na prawym brzegu rzeki sforsowała Wisłę w rejonie Śródmieścia, Żoliborza i Wilanowa, która jako pierwsza, wkroczyła do lewobrzeżnej Warszawy. Nieco później do miasta dotarły jednostki 2. Dywizji Piechoty, po przeprawie w okolicach Jabłonny na Kępę Kiełpińską sforsowały Wisłę na północ od miasta i reszta sił 1. Armii z południa.

19 stycznia 1945 r., Warszawa, defilada 1 Armii Wojska Polskiego, Alejami Jerozolimski, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Walki o opanowanie lewobrzeżnej części miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy. 17 stycznia 1945 r. przed żołnierzami 1 Armii WP znajdowały się jedynie niemieckie siły osłonowe. Do poważniejszych starć z nieprzyjacielem dochodziło sporadycznie. Walczono m.in. w rejonie Lasku Bielańskiego, Dworca Głównego oraz na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu. Warszawa została Wyzwolona.

Styczeń 1945 roku, Warszawa Plac Trzech Krzyży, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po walkach oddziały inżynieryjne rozpoczęły rozminowanie i zbudowały pierwszy most pontonowy na Wiśle. 19 stycznia na ulicach wymarłej stolicy wydzielone jednostki uczestniczyły w defiladzie na Alejach Jerozolimskich, którą osłaniał z powietrza 1. pułk lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”. Do ruin Warszawy zaczęli stopniowo wracać mieszkańcy. Na końcu więcej zdjęć z Warszawy ze stycznia 1945 roku.

Styczeń 1945 r., ruiny kościoła Sakramentek na Rynku Nowego Miasta w Warszawie, fot. East News
Styczeń 1945 r., ruiny kościoła św. Krzyża w Warszawie, fot. East News
Styczeń 1945 r., tymczasowy most pontonowy obok zniszczonego Mostu Poniatowskiego w Warszawie, fot. East News
Styczeń 1945 rok. powrót mieszkańców do miasta, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Styczeń 1945 roku, „Platerówki” na ulicach Warszawy, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Styczeń 1945 roku, polski żołnierz ze sztandarem 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki z dewizą: „Honor i Ojczyzna”, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Warszawa 1945 Polscy żołnierze z 1. Armii Wojska Polskiego razem z Jeepem, który został przekazany wojskom polskim jako część programu Lend-Lease. Fot. Marek Tuszyński/Wojskowa Agencja Fotograficzna.
Styczeń 1945 roku. Warszawa. W jeepie gen Michał Rola-Żymierski z żołnierzami.
Styczeń 1945 roku, zniszczony rynek Starego Miasta, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: