Dodaj komentarz

Odkryto paleolityczną „Wenus” z Renancourt

Paleolityczna „Wenus” z Renancourt. Fot. INRAP

We Francji w mieście Amiens odkryto paleolityczną figurkę „Wenus”. Szacuję się, że liczy około 23 tys. lat. Znalezisko zostało zaprezentowane publiczności przez francuski narodowy instytut badań archeologicznych INRAP.

Do odkrycia doszło w lipcu 2019 r. podczas prac wykopaliskowych w Renancourt, dzielnicy miasta Amiens na północy Francji. Statuetka. Figurka mierzy 4 cm i datowana jest na ok 23 tys. lat. Przedstawia kobietę o wydatnych pośladkach, udach i biuście, ledwie zarysowanymi rekąmi i twarzą oraz drobno kanciastymi włosami. Zdaniem badaczy znalezisko jest typowe dla kultury graweckiej, która rozwijała się w górnym paleolicie w okresie od 32 do 20 tysięcy lat p.n.e

Wenus z Renancourt jest już 15 z kolei figurką, którą znaleziono w tym miejscu. W przeciwieństwie do pozostałych zachowała się w dobrej jakości z wieloma szczegółami. Oprócz wspomnianej figurki znaleziono, krzemiennie narzędzie, noże, skrobaki, kości koni oraz liczne ozdoby. Badacze nie znają przeznaczenie tych figurek. Jedna z kilku teorii głosi, że są symbolem płodności. Stanowisko Renancourt-1 odkryto w 2011 roku, a prace archeologiczne na pełną skalę rozpoczęto w 2014 roku.

Znalezisko został przedstawiano publicznie przez zespół archeologów z INRAP we współpracy z Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Autor: Jacek Czubacki

źródło: Art Daily , Archeology News Network

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: