Dodaj komentarz

Wojownik po trepanacji czaszki sprzed 2000 lat

Fot. East2west News

Rosyjscy archeolodzy w obwodzie astrachańskim odkryli grób wojownika sprzed ok 2000 lat. Analiza wykazała, że zmarł w wyniku nieudanej trepanacji czaszki, a podczas zabiegu jako środku znieczulającego podano konopie i grzyby halucynogenne.

Do odkrycia doszła w pobliżu miasta Astrachańsk nad Morzem Kaspijskim. W grobie znajdował się grób sarmackiego wojownika sprzed ok. 2000 lat. Na czaszce mężczyzny znaleziono ślady rany, która mogła być zadana bronią w walce.

Fot. East2west News

Badania ujawniły, że zmarły nie w walce, a w wyniku nieudanie przeprowadzonej operacji i trepanacji czaszki. – „Duża szczelina wskazuje na nieudaną prymitywną próbę operację czaszki.”. – wyjaśnia archeolog Damir Sołowjow. Najprawdopodobnie zabieg wykonano w celu pozbycia się ucisku na mózg lub uśmieżeniu bólu.

Fot. East2west News

Dalsza analiza wykazała, że starożytny chirurg podczas zabiegu do znieczulania używał konopie, grzyby halucygenne jako środki znieczulające. Towarzyszyły temu też praktyki szamański i taniec. Wojownik był pochowany z mieczem bez rękojeści w skórzanej pochwie, z kołczanem oraz zestawem grotów strzał.

Fot. East2west News

Obok mężczyzny znajdowały się szczątki dwuletniego dziecka pochowanego z drogocenną biżuterią. Wśród niej były złote kolczyki, bransoletkę z półszlachetnymi kamieniami i naszyjniki z korala, ametystu, szkła i kornaliny.

Fot. East2west News

Na biżuterii przedstawiano sceny znane z greckiej mitologii m. in. legendarny Perseusz trzymający głowę meduzy Gorgony. Przedmioty świadczą, że dziecko było członkiem elity.

Fot. East2west News

Obecnie naukowcy planują ustalić płeć dziecka, przyczynę śmierci, a także czy było spokrewnione z mężczyzną.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: zvezda.ru, Astrakhan archaeology

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: