Dodaj komentarz

Zrekonstruowano wygląd psa sprzed 4500 lat

Tak wyglądał neolityczny pies 4,5 tys. lat temu. Fot. Historic Environment Scotland

Szkoccy badacze dokonali rekonstrukcji wyglądu neolitycznego psa, który żył na Orkadach 4,5 tys. lat temu. Przeprowadzili ją na podstawie znalezionej czaszki, stosując najnowocześniejsze technologie. Jest to pierwsza rekonstrukcja wizerunku psa w historii .

W 1901 roku podczas wykopalisk w neolitycznym kopcu Cuween Hill Chambered Cairn w szkockim archipelagu Orkadów, znaleziono czaszki i kości 24 psów, kotów oraz 8 ludzi. Kopiec składa się z czterech komór i szacuje się, że powstał ok 3000 lat p.n.e. W dwóch innych grobowcach na Orkadach także odkryto zwierzęce szczątki na na wyspie South Ronaldsay kości i szpony Bielika, a na wyspie Rousay kości 36 jeleni szlachetnych.

Kopiec Cuween Hill Chambered Cairn Fot. Historic Environment Scotland

Naukowcy zaczęli się zastanawiać skąd tyle szczątków psów w jednym miejsc. – W jednym grobowcu znaleziono tyle psów, co jest bardzo dziwne, sugeruje, że to swego rodzaju totem – opowiada Alison Sheridan z Muzeum Narodowego Szkocji. Jedna ze zbadanych czaszek psa za pomocą datowania radiowęglowego pochodzi z 4500 lat. Została umieszczona ok. 600 lat po powstania kopca. To oznacza, że psy zaczęły odgrywać ważną rolę w starożytności i rytualnych pochówkach. – Tak jak dzisiaj psy są cenionymi zwierzętami domowymi, zajmowały one ważne miejsce w neolitycznych Orkadach. Szkolono je jako zwierzęta strażnicze. Być może były wykorzystywane przez rolników do pomocy w wypasie owiec – mówi Steve Farrar, szef zespołu badawczego.

Niedawno badacze z Historic Environment Scotland i Muzeum Narodowego Szkocji postanowili wtkonać rekonstrukcje wyglądu neolitycznego psa. Postanowiono ją przeprowadzić na podstawie jednej ze znalezionych czaszek. Artystka sądowa Amy Thornton na początku wykonała realistyczny model głowy z użyciem wydruku 3D czaszki. Następnie nałożono na nią warstwę mięśni, skóry, i sierści. Neolityczny pies był bardzo podobny do owczarka szkockiego. Mimo, że został udomowiony, posiał wciąż wilcze cechy.

Fot. Historic Environment Scotland

Jest to pierwsza w historii rekonstrukcja wyglądu psa.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Live Science, The Guardian, BBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: