Dodaj komentarz

Rzymski skarb znaleziony w Lincolnshire

Fot. Lincolnshire County Council

Dwaj detektoryści za pomocą wykrywacza metali jednej we wsi w hrabstwie Lincolnshire znaleźli ponad 3000 rzymskich monet. Datowane są na początek IV wieku n.e. Jest to największy zbiór monet jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii.

W lipcu 2017 roku 59-letni Rob Jones i 32-letni Craig Paul wybrali się wraz z wykrywaczem metali w pobliżu wsi Rauceby w Lincolnshire. Za pomocą wykryli, że coś się znajduje pod ziemią. Pogrzebali yrochę ziemi i okazało się, że są to rzymskie monety. Wezwano na miejsce dwóch archeologów dr Adama Daubneya z rady hrabstwa Lincolnshire i Sama Bromage z Uniwersytetu w Sheffield. Monety znajdowały się w ceramicznym garnku. Łącznie jest ponad 3000, zostały wykonane ze stopu miedzi i datowane są na IV wiek naszej ery.

Monety zakopane były w kamienne jamie. Fot. Lincolnshire County Council

Skarb był zakopany w dużej, owalnej, wyłożonej kamieniami jamie. Według Eleanor Ghey z British Museumw został tam ukryty lub też umieszczony w ramach jakiegoś obrzędu.

Fot. Lincolnshire County Council

Specjaliści po dwóch latach oceniają, ze jest to najprawdopodobniej największy zbiór monet jaki kiedykolwiek znaleziono na obszarze Wielkiej Brytanii. Skarb ma zostać wyceniony, a następniw pojawi się na wystawie w British Museum.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Sleaford StandardBBC NewsLincolnshire Live

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: