Dodaj komentarz

Odkryto w Bobrujsku ponad 1000-letni hełm

Fot. Igor Marzaluk

Robotnicy podczas prac budowalnych w mieście Bobrujsk na Białorusi odkryli średniowiecznych hełm. Zdaniem archeologów datowany jest na okres IX-XI wieku. Hełm jest podobny do znalezionych wcześniej w kurhanie Czorna Mohyla na Ukrainie.

Do odkrycia doszło w pobliżu miejskiego portu rzecznego w Bobrujsku nad Berezyną. Robotnicy podczas budowalnych natrafili na dobrze zachowany średniowieczny hełm. Na miejsce przybyli archeolodzy.

Fot. Igor Marzaluk

Wstępnie datuje się, że zabytek pochodzi z okresu IX-XI wieku. – Jest to pierwszy taki hełm znaleziony na Białorusi. Podobne hełmy odkryto na Ukrainie m.in. w kurhanie Czarna Mogiła (ukr. Чорна Могила, Chorna mohyla) niedaleko Czernichowa oraz także we wsi Szestowica. – powiedział Igor Marzaluk profesor, doktor nauk historycznych i kierownik Katedry Archeologii i Specjalnych Dyscyplin Historycznych Mohylewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Arkadzia Kuleszowa.

Fot. Igor Marzaluk

Archeolodzy planują dalsze prace wykopaliskowe w tym miejscu. Spodziewają znaleźć kolejne artefakty. Hełm z kolei zostanie poddany kolejnym badaniom i skatalogowany.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Belta Belarus

,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: