Dodaj komentarz

Zrekonstruowano anglosaski hełm ze Staffordshire

Konserwator zabytków Pieta Graves z hełmem ze Staffordshire. Fot. Birmingham Museum and Art Gallery

Eksperci z Birmingham Museum and Art Gallery zrekonstruowali anglosaski hełm ze Staffordshire z VII wiek. Został odtworzony na podstawie ponad 1500 z 4000 złotych i srebrnych fragmentów, które pierwotnie uznano za skarb odnaleziony prawie dekadę temu.

Skarb został odkryty w 2009 roku przez poszukiwacza 55-letniego Terry’ego Herberta za pomocą wykrywacza metalu na polu w pobliżu Lichfield w hrabstawie Staffordshire. Składał się z ponad 4000 złotych i srebrnych wyrobów z metalu. Wśród wyrobów były części uzbrojenia, łęki, przedmioty religijne i ozdoby, w tym 84 głowic i 71 rękojeści mieczy. Znaleziono również złoty pasek z łacińską inskrypcją biblijną z Księgi Liczb (Lb 10,35): „Powstań Panie, a niech będą rozproszeni nieprzyjaciele twoi, a niech uciekają, którzy cię nienawidzą, przed obliczem twoim”. Datuje się, że przedmioty powstały na przełomie VII-VIII wieku, na obszarze królestwa Mercji.

Niedawno badacze postanowili ponownie zbadać dokładnie skarb. Jak się później okazało 1500 z 400 przedmiotów było fragmentami anglosaskiego hełmu. Konserwatorzy zabytków z Birmingham Museum and Art Gallery we współpracy z miejscową szkołą jubilerską i złotnikami postanowili zrekonstruować hełm.

Fot. Birmingham Museum and Art Gallery

Pieta Graves jedna z konserwatorek powiedziała, że rekonstrukcja była niezwykle mozolnym procesem, która trwał ponad 18-miesięcy. Hełm prawdopodobnie został celowo pocięty i zgięty na mniejsze kawałki, a następnie zakopany w ziemi. Niektóre fragmenty miały zaledwie kilka milimetrów, przez co niemożliwe było odtworzenie w pełni oryginału. Widnieją na nim wizerunki bestii i wojowników, którzy pochyleni okazują szacunek swojemu królowi. Wyróżnia się również na górze grzebieniem z końskiego włosa.

Fot. Birmingham Museum and Art Gallery

Wiele anglosaskich hełmów wzorowało się na hełmach późno rzymskich. Datuje się, że powstał w VII wieku. Hełmy z tego okresu są rzadkością. Łącznie w Anglii zaleziono 5 anglosaskich hełmów. Zdaniem badaczy musiał należy do osoby o wysokim statusie społecznym, najpewniej do władcy. Dla przykładu hełmu z Sutton Hoo był własnością króla Rædwalda, który rządził wschodnią Anglią.

Stworzono także dwie repliki, które będzie można zobaczyć 23 listopada w muzeach w
Birmingham Museum and Art Gallery i w The Potteries Museum & Art Gallery w Stoke-on-Trent.

Autor: Jacek Czubacki

Źródło: The GuardianBBC NewsThe Birmingham MuseumMedievalists

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: