Dodaj komentarz

Joanna z Leeds – zakonnica, która sfingowała własną śmierć

Mediewiści Gary Brannan oraz prof. Sarah Rees Jones przeglądający XIV-wieczny rejestr biskupów Yorku. Fot. Uniwersytet w Yorku.

Zespół mediewistów z uniwersytetu w York odkrył w jednym z XIV-wiecznych rękopisów niezwykła notatkę. Zawierała informacje o zakonnicy Joannie z Leeds, która postanowiła uciec z konwentu pozorując własną śmierć, by oddać się rozpuście.

Zespół mediewistów pracujący przy archiwach Uniwersytetu w Yorku przeglądał jeden z XIV-wiecznych rękopisów. Zawierała notatkę o zakonnicy, która upozorowała własną śmierć. W tym celu stworzyła manekina, który był podobny do jej postury ciała, a następnie uciekła z klasztoru. Wedle słów ówczesnego biskupa: „uciekła by poddać się cielesnej rozpuście”.

Notatka spisana po łacinie znajdowała się ma marginesie rękopisu w jednym z 16 tomów. Księga był rejestrem działań arcybiskupów Yorku w latach 1305-1405. Notatka została sporządzona w 1318 roku przez arcybiskupa Williama Meltona, a jej fragment brzmiał: „Ostrzegam Joannę Leeds, mniszkę z klasztor św. Klemensa, aby wróciła do domu”. Arcybiskup informował o krążących plotkach na temat benedyktynki. Twierdził, że „odrzuciła ona religijną moralność na rzecz cielesności” i „upozorowała własną śmierć ze wspólnikami. Na podobieństwo swojego ciała, stworzyła manekina, by wprowadzić wiernych w błąd i zbezcześcić święte miejsce pochówku”. Następnie pisał: „w przebiegły i nikczemny sposób, odwróciła się od przyzwoitości i religii, uwiedziona przez siły nieczyste, wypaczyła swoją drogę życiową, arogancko oddając cielesnej żądzy z dala od ubóstwa i posłuszeństwa. Łamiąc śluby i religijny porządek, jej dusza zabłądziła”.

Rękopis zawierający notatkę o Joannie z Leeds. Fot. Uniwersytet w Yorku.

Według badaczy historia zakonnicy bardzo przypomina skecz z Monthy Pythona. Nie udało się odnaleźć informacji, czy Joanna powróciła do klasztoru czy też nie. „Niestety, i to jest naprawdę frustrujące, nie znamy wyniku sprawy. Istniało wiele przypadków mnichów i mniszek, którzy opuścili swój dom zakonny. Nie mamy wszystkich informacji i nie wiemy jak się sprawy zakończyły „ – opowiada prof. Sarah Rees Jones, kierownik zespołu.

Historia hrabstwa York opisuje podobne zdarzenie z 1301 roku jakie miało miejsce w klasztorze św. Klemensa. .Otóż siostra zakonna Cecylia spotkała przy bramie klasztornych pewnych ludzi na koniach. Odrzuciła habit, założyła suknie i ruszyła z nimi do Darlington, gdzie czekał na nią niejaki Gregory de Thornton, z którym żyła trzy lata. „Często ucieczka z klasztoru miała związek z odrzucaniem celibatu, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiet, którzy chcieli się związać z kimś i wziąć ślub. Wielu z osób wstąpiło do klasztoru, gdy było nastolatkami, a potem nie wszyscy kontynuowali życia w zakonie.” – wyjaśnia Jones.

W średniowieczu tomy pergaminów były przewożone przez urzędników arcybiskupa podczas podróży. Po angielskiej wojnie domowej w XVII w. były przetrzymywane w Londynie, a pod koniec XVIII w. wróciły do Yorku. Wielu z tomów pochodzi z okresu tzw. Czarnej Śmierci, która w latach 1347-1351 spustoszyła Europę. „Bycie księdzem było jednym z najbardziej niebezpiecznych zadań w Europie w tym czasie, kiedy odwiedzali chorych i podawali ich ostatnim namaszczeniu na łożu śmierci. Ponieważ tak wielu księży zmarło, nie było wystarczająco dużo ludzi wykształconych znających łacinę, więc kazania wygłaszano w języku angielski. Rękopisy mogą rzucić nowe światło, jak wyglądało życie w tym okresie oraz o władzy kościoła po zarazie” – dodaje Jones

Grupa mediewistów ma nadzieje więcej dowiedzieć o arcybiskupie Meltonie, który poprowadził armię rycerzu, mieszczan, chłopów i księży przeciwko Szkotom w bitwie pod Myton w 1319 roku. Być może chcieli by poznać historie arcybiskupa Rucharda La Scrope, który został stracony w 1405 roku przez Henryka IV za udział w rebelii przeciwko niemu.

Autor: Jacek Czubacki

źródło: The GuardianThe York Press

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: