Dodaj komentarz

Odkryto rzymski skarb w dawnym włoskim teatrze

Fot. MiBAC

Podczas prac budowlanych na terenie dawnego teatru w mieście Como na północy Włoch, odkryli ponad 300 rzymskich monet. Datowane są na IV oraz V w. n.e. i przedstawią wizerunki rzymskich cesarzy. Zdaniem badaczy zachowały w doskonałym staniem i dziś są warte kilka milionów euro.

Fot, MiBAC

Do odkrycia doszło w piwnicy dawnego teatru Cressoni w Como, niedaleko Mediolanu. Ponad 300 monet znajdowało się w amforze wykonany ze steatytu. – „Nie znamy jeszcze szczegółowo historycznego i kulturowego znaczenia znaleziska. Ale ten obszar okazuje się prawdziwym skarbem dla naszej archeologii, odkrycie, które napełnia mnie dumą.” powiedział minister kultury Alberto Bonisoli.

Fot, MiBAC

Monety datowane na przełom IV oraz V w. n.e. i przedstawiają wizerunki cesarzy Honoriusza, Walentyniana III, Leona I, Antoniego i Libiusza Sewera. – „Monety były ułożone w rulony podobne do tych, które widzimy dzisiaj w banku. Amforaz monetami został ukryty w ścianie piwnicy domy, na wypadek kradzież lub najazdu. Właściciel w razie niebezpieczeństwa mógł go zabrać i odzyskać” – mówi Maria Grazia Facchinetti, numizmatyk, ekspertka zajmująca się rzadkimi monetami.

Fot, MiBAC

Zdaniem badaczy monety zachowały w doskonałym staniem i są warte kilka milionów euro.- „Nie możemy mówić o ich konkretnej wartości, ponieważ nie są towarami handlowymi. Ale z pewnością są wyjątkowym odkryciem, dlatego ich wartość jest nieoceniona.” – powiedział archeolog Luca Rinaldi.

Fot, MiBAC

Teatr Cressoni zostały otwarty w 1807 roku. Przedtem w tym w miejscu, w czasach starożytnych znajdowały się tam domy bogatych rzymian, w kolejnych wiekach klasztor. Teatr następnie przekształcono w kino, które zostało zamknięte w 1997 roku. Obecnie na tym terenie prowadzono prace budowlane związane z budową luksusowej rezydencji.

W związku z nowym odkryciem, władze miasto planują wstrzymać prace. Archeolodzy mają nadzieje znaleźć więcej cennych artefaktów w tym miejscu. Obecne znaleziska zostaną dokładniej przebadane i skatalogowane.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Local ItalyBeni CulturaliLive Science

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: