1 komentarz

11-letni chłopiec znalazł zawieszkę sprzed ponad 1000 lat

Odkryta zawieszka z kości mamuta sprzed 1000 lat, zawierająca pismo orchońskie. Fot. Syberia Times

11-letni chłopiec w pobliżu swojej rodzinnej wioski w republice Jakucji we wschodniej części Syberii, znalazł zawieszkę wykonaną z kości mamuta sprzed ok 1000 lat. Zawiera ona wiadomość, która została zapisana pismem orchońsko-jenisejskim zwanym też starotureckim, zaliczanym do pisma runopodobnego. Obecnie badacze są w trakcie tłumaczenia tekstu.

11-letni Paweł Jakowlejew, uczeń piątej klasy podstawowej podczas spaceru znalazł zawieszkę, która jak się później okazała została wykonana z kości mamuta. Do odkrycia doszło we wsi Namcy, która jest położona w ułusie namskim poza kołem polarnym części położonej na Syberii autonomicznej rosyjskiej republiki Jakucji, 100 km na północ od Jakucka. O znalezisku poinformowano archeologów. Jak się okazuje zawieszka zawiera wiadomość sprzed ok. 1000 lat, którą podejrzewa się, że została zapisana pismem orchońskim.

11-letni Paweł Jakowlejew znalazca zawieszki. Fot. Syberia Times

Pismo orchońskie, które nazywane jest również pismem orchońsko-jenisejskim lub też runami tureckimi lub kök türk (od jednego z ludów tureckich, Kök Turków Niebieskich Turków), względnie pismem starotureckim – najwcześniejszym alfabetem tureckim. Ze względu na charakterystyczne, kanciaste kształty pismo orchońskie zaliczane jest do pism runopodobnych, nie ma jednak nic wspólnego z runami germańskimi.

Fot. Syberia Times

Pierwsze znane napisy datowane są na VIII wiek n.e. i pochodzą z terenów nad rzeką Orchon gol (północna Mongolia) i dolnego Jeniseju (IX w.). Napisy typu orchońskiego zostały odkryte w 1889 roku przez Nikołaja Jadrincewa. Opublikowane przez Wasilija Radłowa, zostały odszyfrowane przez duńskiego filologa Vilhelma Thomsena w 1893 roku. Uważa się, że alfabet orchoński mógł wywodzić się z pisma sogdyjskiego. Przez krótki czas po rozpadzie wschodniego kaganatu tureckiego, kök türk używany był w kaganacie ujgurskim. W ciągu IX–X w. został zastąpiony alfabetem ujgurskim.

Fot. Syberia Times

Tego typu pisma znaleźć w sztuce naskalnej w Jakucji.  „Pismo runodopodobne bardzo rzadko występują na takich przedmiotach jak talizmany i amulety. Jeśli zostanie potwierdzone, że znalezisko jest autentyczne, będzie to wielkie naukowe odkrycie. Wymagane jest teraz kompleksowe badania z udziałem paleontologów, archeologów i turkologów”. – mówi archeolog Ninel Małyszewa z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku.

Fot. Syberia Times

Innym przykładem runopodobnego pisma tureckiego jest tzw. inskrypcja Petrowa. Została ok. 1000 lat na skale z ochry około 200 km od Jakucka.. Badacze w połowie ubiegłego wieku wierzyli, że napis wskazywał lokalizację średniowiecznego skarbu. Mówi się, że dosłowne tłumaczenie brzmi: „Perły plemienia Az”. Runopodobne pisma tureckie są dotąd niemniej zbadane, co powoduje liczne gorące dyskusje wśród językoznawców i turkologów. Najwięcej tego typu znalezisk znaleziono w regionie Jakucji. Większość inskrypcji nie została jeszcze rozszyfrowana.

Tzw. inskrypcja Petrowa., zapisana pismem starotureckim. Fot. Syberia Times

Badacze i specjaliści z jakuckiego uniwersytetu podejrzewają, że niedawno odkryta zawieszka zawiera słowa mogące wyrażać„dobre życzenia, ale pracują wciąż nad dokładnym tłumaczeniem.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Siberian Times

One comment on “11-letni chłopiec znalazł zawieszkę sprzed ponad 1000 lat

  1. […] 11-letni chłopiec znalazł zawieszkę sprzed ponad 1000 lat – nie ma to jak przed przypadek odnaleźć w czasie spaceru coś ciekawego z punktu widzenia […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: