Dodaj komentarz

Zabytkowa rzeźba wróciła na Hawaje

Muzeum Bishop w Honolulu i rzezba Ku

Muzeum Bishop w Honolulu i rzeźba hawajskiego boga wojny Kū. Fot, Where Traveler/Bishop Museum

Po ponad 200 latach rzeźba przedstawiająca hawajskiego boga wojny Kū wróciła na Hawaje. Została zakupiona zeszłym roku na aukcji w Paryżu. Niedawno przekazana ją do Bishop Museum w Honolulu. Szacuje się, że pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Wcześniej w niejasnych okolicznościach trafiła do Europy i znalazła się w prywatnej kolekcji .

W listopadzie 2017 roku w domu aukcyjnym Christie’s Paris w Paryżu wystawiono kolekcje dzieł sztuki zatytułowaną „Vérité”. Została zakupiona przez Marca Benioffa, założyciela i dyrektora generalnego Salesforce oraz jego żonę Lynne za kwotę 7,5 miliona dolarów. Wśród kolekcji znalazła się drewniana rzeźba pochodząca z Hawajów. Państwo Benioff postanowili przekazać artefakt hawajskiemu muzeum Bishop Museum w Honolulu.

hawajski bog Ku

Drewniany posąg z przełomy XVIII i XIX wieku przedstawia Kū – hawajskiego boga wojny. Fot. Bishop Museum

Rzeźba zbadali specjaliści z muzeum. Została wykonana z drewna i mierzy ok. 50 cm długości. Posąg przedstawia Kū, który był według hawajskiej mitologiem bogiem wojny. Był mężem bogini Hina. Kū, ukazano w ludzkiej postaci, w pozie wojownika, z ugiętymi kolanami, zgiętymi łokci oraz zaciśniętymi dłońmi z tyłu wojownika. Jego usta są otwarte w kształcie ósemki z wystającymi zębami. – Ta rzeźba jest w klastycznym stylu Ki’i. Pochodzi z regiona Kona z czasów panowania hawajskiego króla Kamehameha I – powiedziała Melanie Ide, dyrektorka Bishop Museum. W kulturach Polinezji tego typu rzeźbione posągi kamienne lub drewniane nazywano po hawajsku kiʻi lub tahitańskim tiʻi. Wiązały się z przedchrześcijańskim kultem przodków, przedstawiały różne postacie, w tym mitycznego „Pierwszego Człowieka”.

Pobrano próbkę drewna z rzeźba, aby ustalić jej wiek. Datowanie radiowęglowe wykazało, że pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, czyli na okres panowania Kamehameha I. Był on jako przywódca jednego z wielu królestw hawajskich, doprowadził zjednoczenia Hawajów w 1810 roku, zostając królem cały archipelag. Za jego rządów był mocny rozpowszechniony kult bóstwa Kū. Styl rzeźby wskazuję, że najprawdopodobniej powstał na początku 1798 roku. Ustalono również, że wykonano ją z drewna pochodzącego z drzewa Metrosideros, które rośnie u podnóża gór Hawajów, w Nowej Zelandii i Australii. Jest znane względu na bardzo twarde drewno.

hawajski bog Ku British Museum

Drewniany posąg przedstawiający Kū – hawajskiego boga wojny. Fot. British Museum.

Niewiele wiadomo o przeszłości rzeźby. W niejasnych okolicznościach trafiła do Europy. Wiadomo na pewno, że została kupiona w latach 40-tych XX wieku przez francuskiego przemytnika dzieła sztuki Pierre’a Vérité. Następni przekazał ją swojemu synowi dzieł sztuki, Claude’owi Vérité. Wspomniana rzeźba jest bardzo podobna do tej, która znajduje się w British Museum, oprócz tego, że jest większa i jest pozbawiona dłoni. Została sprowadzona z regiony Kona w 1822 roku przez misjonarzy.

Obecnie rzeźba ma zostać zaprezentowana na otwartej wystawie w lutym 2019 roku. Mają także odbyć warsztaty rzeźbiarskie i sympozja, podczas których, artyści, badacze i lokalna społeczność będą przedstawiać dawną historie, kulturę i wierzenia Hawajów.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: KHON2San Francisco ChronicleBusiness Insider

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: