Dodaj komentarz

W Arabii Saudyjskiej odkryto ślady stóp sprzed 85 tys. lat

Ślady ludzkich stóp sprzed 85 tys. lat w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Saudyjska Agencja Prasowa (SPA)/Ministerstwo Kultury i Informacji Arabii Saudyjskiej.

Międzynarodowy zespół archeologów na pustyni w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, odkrył ślady ludzkich stóp sprzed ok. 85 tys. lat. Wcześniej znaleziono kość ludzkiego palca. Chociaż obszar ten jest obecnie pustynią, to dziesiątki tysięcy lat temu rejon ten był pokryty jeziorami i bujną roślinnością, gdzie tętniło życie. Nowe znaleziska również sugerują, że współcześni ludzie wyszli z Afryki dużo wcześniej , niż do tej pory sądzono.

Międzynarodowy zespół badaczy z Saudi Geological Survey, SCTH, King Saud University, Max Planck Foundation for Human History, Oxford University, Cambridge University, Australia National oraz University of New South Wales w Australii, dokonał odkrycia w północnej-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w prowincji Tabuk. Na początku odkryto kość ludzkiego palca sprzed ok. 88-90 tys. lat na stanowisko Al-Wusta, gdzie dziesiątki tysięcy lat temu istniało słodkowodne jezioro.

Kość ludzkiego palca sprzed ok. 90 tys. lat, na obszarze dawnego jeziora Al-Wusta. Fot. Ian Catwrigth/National Geographic

W ciągu dalszych badań znaleziono ślady ludzkich stóp, które wędrują w różnych kierunkach. Szacuje się, że ślady stóp pochodzą sprzed ok. 85 tys. lat. Nowe odkrycia wskazują, że dzisiejszy pustynny obszar był wcześniej pokryty jeziorami, które były otoczone bujnymi łąkami, mokradła, gdzie żyły zwierzęta m.in. kudu, dzikie osły i żubry. W całym rejonie znaleziono tysięcy koście zwierząt m.in. hipopotamów i innych ssaków wodnych oraz ślady dawnych jezior.

Ślady ludzkich stóp sprzed 85 tys. lat w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Saudyjska Agencja Prasowa (SPA)

Różne kierunki ślady stóp wskazują, że społeczności łowców-zbieraczy mogli polować na ryby. Taka duża ilość zwierząt zapewniała wystarczającą ilość pokarmu. Dwa nowe znaleziska również sugerują, że współcześni ludzie wyszli z Afryki dużo wcześniej , niż do tej pory sądzono. Michael Petraglia z Instytutu Maxa Plancka, sugeruje, że ci ludzie przywędrowali do obszaru dzisiejszej Arabii Saudyjskiej przez półwysep Synaj. Pierwotnie zakładano, że opuścili Afrykę ok. 60 000 lat temu.  – Jest to wspaniała i bardzo rzadkie odkrycie. Jest ważne, ponieważ wskazuje przybycie człowieka z Afryki na Półwysep Arabski wraz z innymi ludźmi.– powiedział w swoim oświadczeniu książę Sultan Bin Salman, przewodniczący Saudyjskiej Komisji, który jest w trakcie wizyty w Muzeum Narodowym w Tokio, prezentując starożytne zabytki Arabii Saudyjskiej.

Nie są to pierwsze ślady ludzkich stóp jakie znaleziono. W 2006 roku w Nowej Południowej Walii w Australii odkryto ślady stóp sprzed 20 tys. lat, a marcu tego roku na zachodnim wybrzeżu Kanady sprzed 13 tys. lat.

Dr Archeolog Huw Groucutt z Uniwersytetu w Oksfordzie, który brał udział w pracach, twierdzi, że nowe ślady ludzkich stóp są wciąż analizowane. Pełne wyniki prac mają zostać opublikowane w ciągu kilku miesięcy. Badacze mają nadzieje, że odkrycie będzie kluczem do zrozumienia migracji dawnych ludzkich społeczności.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: National GeographicGulf NewsSaudi Gazette

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: