Dodaj komentarz

Pierścień, który zainspirował Tolkiena

Pod koniec XVIII wieku na polu w Silchester w hrabstwie Hampshire, znaleziono złoty rzymski pierścień. Niebawem stał się w posiadaniu bogatej rodziny Chute’ów zamieszkującej posiadłość The Vyne. Pierwotnym właścicielem pierścienia był Rzymianin o imieniu Silvianus, który rzucił klątwę na złodzieja. J.R.R. Tolkien, będąc profesorem Uniwersytetu w Oxfordzie badał historię pierścienia w 1929 r. Zdaniem badaczy literatury i części historyków skarb stał się prawdopodobnie inspiracją dla niego do napisania dzieł „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

W 1785 roku rolnik w pobliżu wsi Silchester, w hrabstwie Hampshire w południowej Anglii znalazł złoty pierścień. Istniała tutaj celtycka osada plemienia Atrebatów, a następnie podboju przez Rzymian Wielkiej Brytanii zostało przekształcone w miasto Calleva Atrebatum, które zostało opuszczone w VII-wieku.

Fot. David Levenson/National Trust

Pierścień został wykonany z 12 g złota i miał średnice 25 mm. Zdobi go podobizna Wenus. Wyryty był na nim napis po łacinie: „Senicianus – żyj z Bogiem”. Rolnik prawdopodobnie sprzedał znalezisko zamożnej rodzinie Chute’ów zamieszkującej posiadłość The Vyne w Basingstoke.

Park Miejski w Lydney i miejsce wykopalisk. Fot. http://www.historytoday.com

Kilkadziesiąt lat później 160 kilometrów dalej w mieście Lydney w hrabstwie Gloucestershire, w miejscowym parku znaleziono rzymską tabliczkę. Wskazywała ona, że właścicielem pierścienia był Rzymianin o imieniu Silvianus. Skarb mu został mu skradziony, dlatego rzucił klątwę na złodzieja i jego rodzinę, dopóki ten nie odniesie przedmiotu do świątyni celtyckiego boga Nodensa, czczonego w rzymskiej Brytanii.

Szkic przedstawiający zapis z rzymskiej tabliczki znalezionej w Lydney. Źródło: curses.csad.ox.ac.uk

W 1929 roku brytyjski archeolog Sir Mortimer Wheeler, postanowił przeprowadzić ponownie prace wykopaliskowe w Lydney. Badał związek pomiędzy tabliczką a pierścień. W tym celu wezwał do pomocy Johna Ronalda Reuela Tolkiena, który był profesorem filologii i anglistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie. Był też znawcą starożytnych języków i mitologii korzystał również z różnych podań, m.in. nordyckich i celtyckich.

J.R.R. Tolkien w 1916 roku. Fot. Wikimedia Commons.

Zdaniem badaczy literatury i części historyków skarb stał się prawdopodobnie inspiracją dla pisarza do napisania dzieł „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Główny bohater Bilbo Baggins znalazł w jaskini Golluma znalazł Jedyny pierścień, który daje mu moc bycia niewidzialnym. We „Władcy Pierścieni” przedmiot, stał się główną osią zniszczenia w fabule. Rok później J.R.R. Tolkien rozpoczął pracę nad „Hobbitem”, a w 1937 roku został opublikowany. „Władce Pierścieni” ukazał się w 1954 roku.

Fot. Richard Turner/Flickr.com

Po II wojnie światowej rzymskiej pierścień, który należał rodzinnej kolekcji Chuteów’, został wraz z posiadłością przekazany National Trust – brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Pierścień można zobaczyć na wystawie w The Vyne Manor w Basingstoke

Autor: Jacek Czubacki


źródła:

The Vintage News – An ancient Roman ring found in an English field inspired J. R. R. Tolkien’s epic saga “Lord of the Rings”

The Independent – Cursed ring thought to have inspired JRR Tolkien on display

Strange History – A Ring, A Curse Stone and J.R.R. Tolkien

Guardian – The Hobbit ring that may have inspired Tolkien put on show

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: