Dodaj komentarz

Nowe znaleziska rzucają światło na życie codzienne w średniowiecznej Pradze

Figurka Madonny. Fot. CTK

Czescy archeolodzy podczas prac wykopaliskowych na Placu Wacława w Pradze, odkryli przedmioty codziennego użytku, które mówią dużo o życiu miasta w okresie średniowiecza. Wśród najciekawszych znalezisk jest również niewielka rzadka figurka Madonny z Dzieciątkiem Jezus.

Prace archeologiczne koncentrowały się w rejonie Placu Wacława i Bramy św. Walentego na praskim Starym Mieście. W trakcie nich znaleziono drewniany próg i ślady średniowiecznych murów obronnych miasta. Analiza starego drewnianego progu wykazała, że został wykonany z dębu, który został ścięty około roku 1239. To umożliwiło określenie wieku praskich fortyfikacji na połowę XIII wieku.

Brama św. Walentego. Fot. Petr Starec, Jiří Vidman, Martin Frouz / Muzeum Miasta Pragi

Na Placu Wacława zespół pod kierunkiem archeologa Petra Stareca z Muzeum Miasta Pragi znalazł dowody na istnienie targu handlowego. – Większość znalezionych tutaj przedmiotów jest związana ze średniowiecznym targiem miejskim, który istniał od połowy XIV do końca XVI wieku. Plac Wacława był nazywany kiedyś końskim placem, ponieważ był jednym z trzech głównych rynków w Pradze, gdzie handlowano końmi oraz produktami rolnymi i rzemieślniczych. W wyniku czego rynek i i gospodarstwa domowe wytwarzały wiele odpadów. – wyjaśnia Starec.

Okresowo błoto było pokrywane warstwami kamyków z Wełtawy. Wśród miejskich opadów można było znaleźć podkowy, kości bydła, owiec i kóz, naczynia ceramiczne oraz zastawy stołowe. Wszystkie te przedmioty rzucają więcej światła na życie w średniowiecznej Pradze. – Dzięki zwierzęcym kościom znajdywanych w różnych warstwach ziemi, mamy pojęcie, co mieszkańcy mieli na swoich talerzach. Wiemy również, że co najmniej jedna trzecia zjadanego mięsa pochodziła od bydła, owiec i kóz. Z kolei fragmenty ceramicznych dostarczyły nam informacji, jak wyglądało życie w kuchni. – dodaje Starec.

Ostatnim i chyba najbardziej ciekawym znaleziskiem, było odkrycie niewielkiej figurki Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus. Została wyryta z zwierzęcego rogu. Figurka ma ledwie 3 cm wysokości. – Na jej plecach jest małe metalowe urządzenie, więc prawdopodobnie był przymocowany do jakiegoś przedmiotu, może do ołtarzyka domowego. Należała do bogatego mieszczanina, który ją najprawdopodobniej zgubił. – powiedział na koniec Stare

Nowe znaleziska, w tym statuetka Madonny zostaną skatalogowane. Niektóre ze wcześniejszych wykopalisk z Placu Wacława zostały już zaprezentowane na wystawie stałej w Muzeum Pragi.

Autor: Jacek Czubacki

Źródło: Radio Praha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: