1 komentarz

W Pompejach odkryto starożytne ciało konia

Fot. Parco Archeologico di Pompei

Archeolodzy w pozostałości antycznej rzymskiej willi w Pompejach, odkryli ciało konia, który zginął w czasie erupcji wulkanu Wezuwiusza, w 79 roku n.e. Jest to pierwszy koń jakiego znaleziono w tym miejscu.

Fot. Parco Archeologico di Pompei

Do odkrycia doszło na przedmieściach, w północnej dzielnicy Pompejów – Civita Giuliana. Badacze w celu wykonania odlewu zarysu sylwetki konia, zastosowali tzw. metodę Fiorelli’ego, która stosowano w przypadku ludzkich ciał. Do niewielkiego otwory wlewa się gips, który wypełnia pustą przestrzeń wewnątrz zastygłych popiołów. Następnie usuwa się warstwę popiołu ukazując odlew ciała.

Odcisk lewego ucha konia. Fot. Parco Archeologico di Pompei

Na podstawie zarysu ciała ustalono, że koń był dorosłym samcem mierzącym około 150 centymetrów w kłębie. Jak tam ten czasy był dość duży. Wraz z nim znaleziono stajnie oraz ślady uprzęży z cennego żelaza i brązu. Zdaniem badaczy koń miał raczej funkcje pokazowa, uczestniczył w paradach i był prawdopodobnie o znacznej wartości. Wcześniej oprócz konia, odnaleziono szczątki świni i psa. Jest to pierwszy koń jakiegokolwiek znaleziono na terenie parku archeologicznego. Innym ważnym odkryciem w Pompejach było znalezienie kilka tygodni temu szkielet dziecka w łaźni. Prawdopodobnie tam się schował przed wybuchem erupcji wulkanu. Zginął od pyłu i oparów gazów.

Fot. Parco Archeologico di Pompei

W willi znaleziono również sieć podziemnych tuneli, które została wydrążane przez złodziei, który poszukiwali wartościowych przedmiotów. Włoscy karabinierzy zabezpieczyli je. Ponadto natrafiono na amfory, część drewnianego łóżka, przyborów kuchennych mężczyzny oraz na grób człowieka, który zmarł w wieku ok. 40-55 lat. Oznacza to, że ludzie wciąż mieszkali w okolicy Pompejów tuż po katastrofie.

Praca wykopaliskowe są prowadzone od sierpnia 2017 roku.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Local ItalyAnsaThe Telegraph UK

One comment on “W Pompejach odkryto starożytne ciało konia

  1. […] i był pierwszym koniem jakiego znaleziono w tym miejscu (można o tym poczytać w artykule „W Pompejach odkryto starożytne ciało konia”. Z kolei w lutym tego roku odkryto szkielet dziecka w łaźni. Prawdopodobnie tam się schował […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: