Dodaj komentarz

W stanie Tennesse odkryto zestaw do tatuażu sprzed 3600 lat

Zestaw narzędzi do wykonywania tatuaży sprzed 3600 lat. Fot. Aaron Deter-Wolf/Tennessee Division of Archaeology.

Archeolodzy w jednym z indiańskich grobów w amerykańskim stanie Tennessee odkryli zestaw do wykonywania tatuażu sprzed 3600 lat. Został wykonany z indyczych kości, a na igłach wciąż są obecne ślady czerwonego i czarnego pigmentu. Zdaniem badaczy jest to najprawdopodobniej najstarszy zestaw do tatuażu na świecie.

Do odkrycia doszło na stanowisku archeologicznym Fernvale, na zachód od Nashville w stanie Tennesse. Rejon ten był zamieszkany w przeszłości przez prehistoryczne społecznością łowców-zbieraczy. Prace wykopaliskowe są tutaj prowadzone od 1985 roku. Wiele z odnalezionych artefaktów przeleżało w archiwach ponad trzy dekady. Niedawno Aaron Deter-Wolf archeolog z Tennessee Division of Archaeology, wraz z Tanya Pers zooarchologiem z Florida State University postanowili je zbadać.

Na początku para badacz zainteresowała się zestawem narzędzi, który mogły być wykorzystywane w leczeniu. Znajdowały się w jednym z grobów, w którym pochowano rdzennego mieszkańca Ameryki. Jednak po dokładniejszej analizie okazało się, że jest to zestaw narzędzi, który służyły do wykonywanie tatuaży. Zostały wykonane muszelek i igły z kości indyczych. Są wciąż na nich obecne ślady czarnego i czerwonego pigmentu.

Igły z kości indyczych do tatuowania. Fot. Aaron Deter-Wolf/Tennessee Division of Archaeology.

Oprócz zestaw do tatuażu znaleziono również kamienne narzędzia. Wszystkie te przedmioty pierwotnie przechowywano w worku wykonany ze skóry wilka lub kojota. – Po przybyciu Europejczyków, praktycznie każda społeczność rdzennych Amerykanów na Wielkich Równinach i na wschodnim wybrzeżu uprawiała sztukę tatuowania. Było to zjawisko powszechne i głęboko zakorzenione w historii i tradycji – wyjaśnia Detter-Wolf.

Archeolog Aaron Deter-Wolf wykonuje na sobie tatuaż. Fot. Fot. Tennessee Division of Archaeology.

Odkrycie zainteresowało również Christiana Gatesa St-Pierre’a, archeologa z Uniwersytetu w Montrealu. Za pomocą podobnych narzędzi z kości, postanowił przetestować i ich użycie do wykonania prehistorycznego tatuażu na skórze świnie. Detter-Wolf także postanowił je przetestować tym razem na własnej skórze. używając narzędzia kości i czarnego atramentu, aby wykonać 1500 pojedynczych nakłuć na lewym nadgarstku. Wzorował się na tatuażu Ötziego, człowieka zmarłego ok. 3300 lat p.n.e., którego szczątki znaleziono w dolinie Ötztal, w Południowym Tyrolu.

Szacuje się, że zestaw narzędzi do tatuowanie pochodzi sprzed ok. 3600 lat. Z kolei wstępne datowanie radiowęglowe muszelek wskazuję, że są sprzed 5200 lat. Inne narzędzia służące do wykonaniu tatuażu wykonane ze szkliwa wulkanicznego znaleziono w 2016 roku na Pacyfiku na Wyspach Salomona.

Portret z 1739 roku. Tomo Chachi Mico wódz plemienia Yamacraw z bratankiem Tooanahowi. Autor: John Faber.

Podczas, gdy uczeni dużo wiedzą na temat współczesnych technik tatuowanie rdzennych Amerykanów, dzięki relacji Europejczyków i badaniom etnograficznym, to wciąż niewiele wiadomo o prehistorycznym tatuowaniu. Nie wiadomo również jakie rodzaje tatuaży wykonywano i w jakim celu w okresie archaicznym w Ameryce Północnej. – Myślę, że jeszcze przed nami wiele pracy i badań nad znaczeniem tatuowania w tam czasie– mówi Peres.

Kobieta z plemienia Osage pokryta tatuażami,, wyglądającymi jak pająki. Źródło: Bureau of American Ethnology.

Badacze czekają na wyniki analizy chemicznej czerwonego i czarnego pigmentu, których ślady znajdowały się na igłach. Mają nadzieje również, że w przyszłości znajdą kolejne zestawy do wykonywania tatuażu.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Archaeological ConservancyMental Floss

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: