Dodaj komentarz

W Japonii odkryto skarb z ponad 200 tys. monet

Fot. Shoichi Tanaka/Asahi Shimbun

Na japońskiej wyspie Honsiu odkryto ogromny dzban ze skarbem z przełomu XV i XVI wieku, z tzw. okresu Sengoku. Zawiera on ponad 200 tys. brązowych monet. Jest to jedno z największych znalezisk monet w historii Japonii.

Fot. Saitama Cultural Deposits Research Corporation

Archeolodzy dokonali odkrycia w japońskiej prefekturze Saitama. Gliniany o pojemności 280 litrów, zawierał wewnątrz 260 tys. brązowych monet. Zbadaniem badacze zostały przywiezione statkiem z Chin. Monety z przełomy XV-XVI wieku, z tzw. okresu Sengoku nazywanego też „erą walczących państw”. Nazwa tej japońskiej ery nawiązuje do okresu Walczących Królestw w historii Chin.

Fot. Saitama Cultural Deposits Research Corporation

Sengoku była erą w historii Japonii przypadająca na lata 1467 (lub 1493)–1573. Za początek tego okresu uznaje się „zamach stanu ery Meiō”, kiedy dziesiąty siogun rodu Ashikaga, Yoshitane, został wypędzony ze stolicy przez Masamoto Hosokawę lub początek wojny Ōnin przypadający na 1467 rok. Zamyka go obalenie siogunatu Ashikaga (Ashikaga-bakufu lub Muromachi-bakufu) przez Nobunagę Odę w 1573 roku.

Fot. Saitama Cultural Deposits Research Corporation

Czas ten bywa przyporządkowywany jako część okresu Muromachi lub część okresu Azuchi-Momoyama. W okresie tym konsekwentnie malały wpływy siogunatu, co doprowadziło do walk o wpływy pomiędzy poszczególnymi panom feudalnym tzw. daimyō.

Fot. Saitama Cultural Deposits Research Corporation

Odkryty dzban tzw. Tokoname ma średnicę 60 centymetrów i 74 cm wysokości. Tego typu naczynia wytwarzano w mieście Tokoname w prefekturze Aichi, które słynie z ceramiki.

Fot. Saitama Cultural Deposits Research Corporation

Do tej pory archeologom udało się zbadać 70 monet, które były nawleczone na sznurkiem. Wkrótce mają zbadać pozostałe. Zbadaniem badaczy jest to jedno z największych znalezisk monet w historii Japonii.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Asahi Shimbun

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: