Dodaj komentarz

W Chinach odkryto alkohol sprzed ok. 2200 lat

Fot. Li Yibo/Xinhua

Archeolodzy w jednym z grobowców, w chińskiej prowincji Shaanxi odkryli wiele cennych artefaktów. Wśród nich był czajniczek z brązu, wypełniony wewnątrz, dobrze zachowanym napojem alkoholowym sprzed ok 2200 lat.

Fot. Li Yibo/Xinhua

Do odkrycia doszło na starożytnej nekropoli z czasów panowanie dynastii Qin (221 r. p.n.e. – 206 p.n.e.), w mieście Xian w północno chińskiej prowincji Shaanxi. W czajniczku z brązu, znajdowała się 300 ml mleczno-biała ciecz.

Czajniczek w brązu. Fot. Li Yibo/Xinhua

Jak się później okazało, zawiera kwas glutaminowy, używany podczas fermentacji. Zdaniem miejscowego archeologa Xu Weihonga, alkohol zachował się przez tysiąclecia, dzięki szczelnym zamknięciu, wykonanym z naturalnych włókien.

Mleczno-biała ciecz pochodząca z czajniczka, jest napojem alkoholowym. Fot. Li Yibo/Xinhua

Oprócz czajniczka, znaleziono ponad 260 przedmiotów. Wśród najciekawszych znalezisk jest m.in. miecz z brązu o długości 60 centymetrów. Miecz ma po środku oktaedr, co zwiększało skuteczność broni w walce. Na krawędzi miecza są również wyłomy, co sugeruje, że był używany podczas wojny.

Miecz znaleziony w grobowcu z czasów dynastii Qin. Fot. Li Yibo/Xinhua

Kolejnym ciekawym artefaktem jest 15-centymetrowa skorupa żółwia. Wewnątrz znajduje się kilka otworów, a na jej krawędzi wypalone ślady. Najprawdopodobniej skorupa była używana przez wróżbitę do wróżenia. Pozostałe przedmioty wraz z wyżej wspomnianym czajnikiem. służyły do odprawianie rytuałów.

Skorupa żółwia znaleziona w grobowcu z czasów dynastii Qin. Fot. Li Yibo/Xinhua

Dynastia Qin była pierwszą dynastią zjednoczonego Cesarstwa Chińskiego. Została założona w 221 r. p.n.e. przez Pierwszego Cesarza – Qin Shi Huang, który zjednoczył tzw. Walczące Królestwa na terenie ówczesnych Chin drogą podboju. Jego panowanie trwało krótko, lecz stworzył silny, scentralizowany aparat państwowy, oparty na ujednoliconym prawie, pieniądzu i służbie administracyjnej. Dokonał także szeregu reform. Zlikwidował prywatne armie możnowładców. Starą arystokrację przeniesiono wraz z rodzinami do nowej stolicy cesarstwa – Xianyang. Zbudował sieć dróg liczącą 6500 km, a także 2000 km kanał Lingqu, drogą wodną prowadzącą z centralnych do południowych Chin.

Cesarz Qin Shi Huang, XVIII-wieczny portret namalowany przez nieznanego artystę. Źródło: British Library.

Pod jego rządami, urzędnicy byli zobowiązani do składania regularnych sprawozdań, byli dokładnie kontrolowani przez rząd na podstawie szczegółowych przepisów i groziły im surowe kary za niedopełnienie obowiązków. Qin Shi Huang odbywał też liczne podróże inspekcyjne, sprawując osobisty nadzór nad działaniem państwa. Niestety też nadmiernie wyeksploatował zasoby państwa, angażując setki tysięcy ludzi do wielkich konstrukcji m.in. wałów obronnych, pałaców i swego mauzoleum, okrutnie karząc nie wykonujących zadań. Ostatecznie został obalony na skutek ludowego powstania w roku 206 r. p.n.e. Po jego wygraniu, pomiędzy przywódców powstania, toczyła się walkę o władzę. Wygrał ją Liu Bang, którzy wykorzystując osiągnięcia państwowości Qin, zbudował długotrwałą i potężną dynastię Han.

Naukowcy mają zamiar przeprowadzić dalsze badania, aby poznać dokładny skład napoju alkoholowego i lepiej zrozumieć technikę warzenia piwa oraz kultury picia wina w Chinach za czasów panowania dynastii Qin. W ramach ciekawostki należy dodać, że prawdopodobnie najstarszy znany alkohol pochodzi z chińskiej wioski Jiahu ,w prowincji Henan, gdzie archeolodzy odkryli rodzaj miodu pitego z ryżu sprzed 7 tys. lat. Analiza składu wykazała, ze powstał w wyniku fermentacji ryżu, winogron, miodu i jagód.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Xinhua New ChinaChina Daily

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: