Dodaj komentarz

Ponad 3000-letnie popiersie egipskiej kobiety, podobne do Michaela Jacksona

popiersie egipskiej kobiety sprzed ponad 3000 lat

Popiersie egipskiej kobiety sprzed ponad 3000 lat. Fot. Field Museum of Natural History

Popiersie egipskiej kobiety sprzed ponad 3000 lat, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.  Rzeźba byłaby jednym z wiele eksponatów, gdyby nie fani Michaela Jacksona. Uznali, że jest łudząco podobna do króla popu. W 2009 roku po śmierci artysty jej popularność wśród turystów znacznie wzrosła, stając się celem pielgrzymek.

Popiersie egipskiej kobiety, datowane ok. 1550-1050 r. p.n.e., czasy Nowego Państwa. Nie wiele wiadomo o wapiennej rzeźbie, dlaczego powstała i kogo przedstawia. Kupioną ją w Kairze w 1889 roku. Następnie w 1894 jej właścicielem został Edward E. Ayer, amerykański biznesmen, kolekcjoner antyków. W 1899 roku popiersie zostało przekazane do Muzeum Historii Naturalnej (Field Museum of Natural History) w Chicago. Od 1988 roku można je zobaczyć na stałej wystawie w sali egipskiej.

popiersie egipskiej kobiety sprzed ponad 3000 lat 3.jpg

Fot. Field Museum of Natural History

Prawdopodobnie rzeźba byłaby jednym z wiele eksponatów, gdyby nie fani Michaela Jacksona, którzy uznali twarz kobiety jest łudząco do niego podobna. 25 czerwca 2009 roku po śmierci króla popu jej popularność wśród turystów znacznie wzrosła. Fani w dzień i noc szturmowali chicagowskie muzeum. – Statua jest u nas od lat, ale zainteresowanie nią wzrosło po śmierci Michaela Jacksona. Ludzie przyjeżdżają z całego kraju, aby zobaczyć posąg i porównać jego podobieństwo do króla popu. Wielu postrzega to jako pielgrzymkę i jako sposób na oddanie hołdu artysty, który miał tak duży wpływ na popkulturę. Niektórzy fani są tak zdesperowani, że pytają, gdzie znajduje się ekspozycja egipska, zanim nawet kupią bilet. – opowiadał Dernell Williams, pracownik muzeum.

popiersie egipskiej kobiety sprzed ponad 3000 lat 2

Fot. Field Museum of Natural History

Wielu z fanów Jacksona traktowało to miejsce niczym pielgrzymkę, myśląc, że składają hołd artyście. Sami pracownicy zauważyli podobieństwo rzeźby do artysty. – Podobieństwo jest zadziwiające, ale myślę, że to prawdopodobnie zbieg okoliczności. Nie wierzymy, aby Michael Jackson kiedykolwiek odwiedził nasze muzeum lub widział wystawę, a zatem istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że oparł na nim swój wizerunek. Posągowi brakuje nosa, ponieważ pierwsi chrześcijanie lub muzułmanie usuwali je z obrazów i rzeźb, ponieważ było to sprzeczne z ich religią. – wyjaśniał James Phillips, kurator eksponatów muzealnych. Odwiedzający mają zakaz dotykania i całowania posągu.

Jako ciekawostkę należy dodać, że Michael Jackson nakręcił w 1993 roku w Egipcie teledysk pt. „Remember the Time”, w którym gościnnie wystąpił m.in.: Eddie Murphy,

Autor: Jacek Czubacki


Źródła:

Michael Jackson fans flock to see Egyptian model ‚lookalike’ – The Telegraph UK

Stefan Andrews, In a Chicago museum is a 3,000-year-old Egyptian bust of a woman that reminds people of Michael Jackson – Vintage News

Field Museum of Natural History Chicago

Reddit

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: