Dodaj komentarz

Na plaży w Australii odkryto list w butelce sprzed 132 lat

Butelka z listem, znaleziona na plaży na wyspie Wedge Island. Fot. Kym Illman

Pewna para spacerując po jednej z australijskiej plaż, odkryła butelkę po ginie zawierającą wewnątrz list sprzed 132 lat. Została wyrzucona w 1886 roku za burtę z niemieckiego statku „Paula”, a gdy trafiła na brzeg została zasypana piaskiem. Zdaniem historyków jest to najprawdopodobniej najstarszy list w butelce, jaki do tej pory znaleziono.

21 stycznia tego roku, Tonya Illman wraz z mężem Kymem wybrała się na spacer po plaży na wyspie Wedge Island na zachodnim wybrzeżu Australii. Na jednej z wydm Tonya znalazła butelkę, którą postanowiła zabrać i postawić ją jako ozdobę na półce z książkami. Początkowo małżeństwo nie zdawało sobie z jej zawartości.

Butelka znaleziona plaży na wyspie Wedge Island. Fot. Kym Illman

Po powrocie zauważano wewnątrz zwitek papieru przewiązany sznurkiem. – Byliśmy wszyscy bardzo ciekawi, co może się znajdować w środku. Był jednak zbyt mokry, by otworzyć go bez zniszczenia. Włożyliśmy na kilka minut do piekarnika, by wysechł – wspomina Tonya Illman Okazało się, że na kartce widać wyblakłe pismo z datą 12 czerwca 1886 roku. List zawierał współrzędne niemieckiego okrętu „Paula”, a także prośbę do znalazcy o doręczenie go do Niemieckiego Obserwatorium Morskiego w Hamburgu lub najbliższego niemieckiego konsulatu. Kobieta postanowiła przekazać znalezisko specjalistom z Western Australian Museum, aby potwierdzić jego autentyczność. – Wyjątkowe znaleziska potrzebują niezbitych dowodów, dlatego skontaktowaliśmy się z kolegami z Holandii i Niemiec, aby otrzymać dodatkowe informacje – powiedział Ross Anderson, archeolog morski i asystent muzealny w Western Australian Museum.

Zwitek papieru przewiązany sznurkiem, który znajdował się w butelce, okazał się listem sprzed 132 lat. Fot. Kym Illman

 Po wielu tygodniach badań i analiz oraz konsultacjach z naukowcami z Niemiec i Holandii udało się potwierdzić autentyczność wiadomości. Ustalono, że list został napisany 12 czerwca 1886 roku, a następnie wsadzony po pustej butelce ginu, wyprodukowanej przez holenderską firmę Daniel Visser & Zonen w Schiedam. Następnie została wyrzucona do Oceanu Indyjskiego z pokładu niemieckiego statku „Paula” w odległości około 950 km do wybrzeża Australii. W Niemieckich archiwach odnaleziono oryginalny dziennik pokładowy Pauli, zawierający wpis kapitana z 1886 roku, w którym wspomina o wyrzuceniu butelki.

Fot. Kym Illman

Okazało się również, ze była to jedna z tysięcy butelek, które wykorzystywano w ramach eksperymentu oceanograficznego prowadzonego w latach 1864-1933 przez Niemieckie Obserwatorium Morskie. Jego celem było lepsze zrozumienie działania prądów morskich oraz opracowanie bardziej wydajnych żaglowców. Szacuje się, że za burtę trafiło, ok. 6 tysięcy butelek, z czego udało się odzyskać jedynie 662 wiadomości. Ostatnią butelkę z wiadomością znaleziono w 1934 roku w Danii. Każda z nich zawierała notatkę położenie statku, nazwę jednostki oraz datę wysłania. Ponadto zawiera wiadomość, w którym informowano znalazców, aby odnotowali czas i współrzędne, a następnie skontaktowali się z niemiecką placówką dyplomatyczną.

Małżeństwo Kym iTonya Illma z najstarszą butelką z listem sprzed 132 lat. Fot. Kym Illman

Znalezisko prawdopodobnie trafiła na australijskie wybrzeże w ciągu 12 miesięcy po wrzuceniu jej do morza, gdzie później została zasypana przez piasek. Wąski wylot butelki o średnicy 7 mm oraz grube szkło zabezpieczyły papier przed działaniami czynników z zewnątrz. Odkryta butelka z listem jest uznawana przez historyków za najstarszą na świecie. Poprzednią uznawaną za najstarszą, znaleziono 108 lat temu w Niemczech, gdzie został wyrzucona ze statku na Morzu Północnym.

Znalezisko będzie można zobaczyć na wystawie w Western Australian Museum

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: GuardianThe Telegraph UKBBC News

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: