Dodaj komentarz

Badacze odnaleźli nieznaną grupę rdzennych Amerykanów

Rekonstrukcja osady znad Upward Sun River Eric S. Carlson in collaboration with Ben Potter

Rycina przedstawiająca rekonstrukcje osady znad Upward Sun River. Autorzy: Eric S. Carlson i Ben Potter

Międzynarodowy zespół badaczy, genetyków i antropologów poddał analizie DNA pobrane z kości 6-tygodniowej dziewczynki, zmarłej na Alasce 11,5 tys. lat temu. Wyniki ujawniły nową, nieznaną do tej pory rzdzenną grupę mieszkańców Ameryki, którą nazwano „Pradawnymi Beringianami”. 

Podczas prac archeologicznych w 2013 roku na stanowisku archeologicznym Upward Sun River położonym w dolinie rzeki Tanana na Alasce, odnaleziono szczątki dwójki dzieci – dziewczynek. Pierwsza była młodsza najprawdopodobniej noworodkiem lub płodem, która miejscowi Indianie nazwali „Ye Kaanenh T’eede Gaay” (dziewczynka świtem zmierzchu), a druga starsza „Xach’itee’aanenh T’eede Gaay” (dziewczynka wschodzącego słońca) miała 6 tygodni. Obydwie zmarły ok. 11,5 tys. lat temu. Ustalono na podstawie identyfikacji mitochondrialnego DNA, że miały dwie różne matki. Były prawdopodobnie spokrewnione kuzynkami po mieczu. Były pokryte ochrą i pochowane w jednym grobie pod skremowanymi szczątkami trzyletniego dziecka.

osada Upward Sun River Alaska 1

Prace archeologiczne na na stanowisku Upward Sun River. Fot. Ben Foster

Niedawno międzynarodowy zespół badaczy z Danii, USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, składający się m.in. genetyków i antropologów, postanowił zbadać starszą dziewczynkę „Xach’itee’aanenh”, nazwaną przez uczonych USR1. Z czaszki pobrano i zsekwencjonowano jądrowe DNA. Następnie porównano je z materiałem genetycznym pobranym od innych nieżyjących i żyjących Indian.

osada Upward Sun River Alaska 2

Prace archeologiczne na na stanowisku Upward Sun River. Fot. Ben Foster

Wyniki ujawniły, że dziewczynka jest przedstawicielem zupełnie nowej, nieznanej do grupy przodków rdzennych mieszkańców Ameryki. – Jest to nowa populacja rdzennych Amerykanów – powiedział Eske Willerslev, współautor badań, ewolucyjny genetyk z Uniwersytetu w Kopenhadze, którego zespół pobrał DNA dziewczyny z kości skroniowej czaszki. – Nawet nie wiedzieliśmy, że taka populacja istniała. Dane te rzucają nowe światło na to, jak wczesne populacje migrowały i osiedlały się w Ameryce Północnej. – dodał profesor antropologii z University of Alaska Fairbanks Ben Potter, jeden z autorów.

Linie genetyczne rdzennych Amerykanów

Linie genetyczne populacji rdzennych Amerykanów. Źródło UAF

Analiza genetyczna i modelowanie demograficzne pokazuje, że pierwsi przodkowie rdzennych Amerykanów oddzieli od pozostałych Azjatów w Syberii ok. 35 tysięcy lat temu. Na podstawie wyników badacze wysunęli dwie hipotezy. Pierwsza zakłada, że ok. 20 tys. doszło do rozdzielenia na dwie grupy. Pierwsza osiedliła się na północy, dając początek „Pradawnym Beringianom”. Druga będąca bezpośrednimi przodkami wszystkich innych rdzennych Amerykanów ruszyła dalej na południe wokół lub przez pokrywy lodowe, a następnie ok 15, 7 tys. podzieliła na północnych i południowych Indian. Z kolei druga zakłada, że do odłączenia się Beringian od pozostałych przodków rdzennych Amerykanów doszło jeszcze w Azji, zanim obie grupy przeszły przez pomost lądowy do Ameryki Północnej w oddzielnych wędrówkach. Dowodem wskazującym jest brak obecność ludzi w regionie Beringii 20 000 lat temu. To z kolei by oznaczało, że Amerykę zasiedlano w dwóch falach migracji.

Pozostało pytanie, co się stało z Beringianami. Badania pokazują, że zamieszkiwali północny obszar Ameryki Północnej przez tysiące lat, a bezpośrednia populacja przodków Indian kierując się na południe zasiedliła cały kontynent. Następnie prawdopodobnie wyginęli lub zostanie wchłonięcie ok. 6 tys. lat temu przez wracając na północ lud Atapasków, którzy byli przodkami Indian Nawaho i Apaczów. – Obraz prehistorii indiańskiej jest znacznie bardziej złożony, niż sądziliśmy – podkreśla prof. Ben Potter.

Najnowsze odkrycie rzuca nowe światło, na temat pochodzenia przodków rdzennych Amerykanów i zasiedlenia Ameryki.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: NatureGuardianUniversity of Alaska Fairbanks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: