Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz szkockiego żołnierza sprzed ponad 300 lat

Rekonstrukcja twarzy szkockiego zolnierze sprzed 300 lat

Zrekonstruowana twarz szkockiego żołnierza sprzed ponad 300 lat. Fot. Face Lab/Liverpool John Moores University

Badacze z Liverpoolu zrekonstruowali cyfrowo twarz szkockiego żołnierza sprzed ponad 300 lat. Był jednym z tysięcy siedmiuset jeńców, szkockich rojalistów, zwolenników Karola II Stuarta wziętych przez wojska Oliviera Cromwella po przegranej Bitwie pod Dunbar w 1650 roku. Umarli oni w niewoli, a następnie zostali pochowani w zbiorowej mogile.

jeden ze szkieletów szkockicj zolnierzy jencow durham 1

Znalezione szczątki szkockich żołnierzy. Fot. Fot. University of Durham

W listopadzie 2013 roku archeolodzy z Uniwersytetu w Durham znaleźli w mieście, w rejonie miejscowego zamku i katedry szkielety 28 osób. W trakcie dalszych prac udało się ustalić, że szczątki należą do szkockich żołnierzy, zwolenników Karola II Stuarta. Zostali wzięci do niewoli przez wojska Oliviera Cromwella po przegranej Bitwie pod Dunbar w 1650 roku.

jeden ze szkieletów szkockicj zolnierzy jencow durham 2

Jeden ze szkieletów szkockich żołnierzy. Fot. University of Durham

Niedawno badacze z Face Lab z Uniwersytetu im. Johna Moores’a z Liverpool pod kierunkiem dr Caroline Wilkinson, podjęli się rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki jednego ze zmarłych, którego nazwano „Szkieletem 22”.

szkocki zolnierz durham szkielet 22

Kompletowanie czaszki zmarłego szkota. Fot. Face Lab/Liverpool John Moores University

Wykorzystano do tego najnowocześniejszą technologię, w tym tomografię komputerową, a także kryminalistyczne techniki rekonstrukcji twarzy.

szkocki zolnierz durham szkielet 22 1

Skanowanie czaszki. Fot. Face Lab/Liverpool John Moores University

Na początku ostrożnie złączono fragmenty czaszki. Następnie wykonano cyfrowy skan.

Rekonstrukcja twarzy szkockiego zolnierze sprzed 300 lat 1

Wykonywanie trójwymiarowego obrazu. Fot. Face Lab/Liverpool John Moores University

Później zebrano informacje na temat anatomii i wieku zmarłego. Na końcu stworzono trójwymiarowy obraz. Na podstawie wcześniejszych badań szkieletu, udało się ustalić, że mężczyzna w chwili śmierć, był w wieku ok. 18-25 lat.

Rekonstrukcja twarzy szkockiego zolnierze sprzed 300 lat 2

Ostateczny odtworzony wizerunek twarzy. Fot. Face Lab/Liverpool John Moores University

Żył w latach 30. XVII wieku w południowo-zachodniej Szkocji. Jego kości i uzębienia świadczą, że w dzieciństwie miał problemy z odżywianiem się. A twarzy miał bliznę. Szkockiego żołnierza przedstawiono w niebieskiej czapce, brązowej kurtce i koszuli.

Bitwa pod Dunbar rozegrana 3 września 1650 roku była jedną z bitew angielskiej wojny domowej w latach 1642–1651. Podczas niej angielskie wojska Oliviera Cromwella pokonały dowodzoną przez Davida Leslie armię szkockich rojalistów, zwolenników Karola II, który został wybrany Królem Szkotów 5 lutego 1649 roku.

Cromwell pod Dunbar Andrew C. Gow 1886

Obraz przedstawiający Oliviera Cromwella w bitiwe pod Dunbar, autor: Andrew Carrick Gow ,1886 r., źródło” tate.org.uk

Pozostali zmuszeni zostali do forsownego marszu na południe, do Anglii, gdzie nikt nie byłby w stanie ich odbić. Warunki tego marszu były takie, że wielu z jeńców zmarło w drodze z głodu, wyczerpania i chorób. 11 września, gdy resztki dotarły do katedry w Durham, która miała być ich tymczasowym więzieniem, zaledwie 3000 Szkotów pozostawało przy życiu.

Katedra zapewniała jeńcom dach nad głową, ale Anglicy nie dostarczali im ani wystarczającej ilości pokarmu, ani opału. Przez jakiś czas jeńcy ogrzewali wielką nawę paląc wszystko, co było w katedrze z drewna, z wyjątkiem ogromnego zegara Castella w południowym transepcie. Do końca października zimno, głód i choroby spowodowały śmierć dalszych 1600 szkockich żołnierzy. Pozostali 1400, którzy przeżyli zostali zesłani do kolonii karnych w Nowym Świecie, w dzisiejszych stanach Massachusetts i Maine w USA. Ciała zmarłych w Durham wrzucane były do masowego grobu wykopanego na północ od katedry. Miejsce pochówku pozostawało w zapomnieniu przez 300 lat, dopóki nie zostało odkryte podczas prac budowlanych w roku 1946. Jak do tej pory nie ma w katedrze, ani w jej pobliżu pomnika czy tablicy pamiątkowej o tym fakcie.

szczarki szkockich zolnierz durham

Kości szkockich żołnierzy. Fot. Fot. University of Durham

Po dokładniejszych badań zmarli mają zostać ponownie pochowani na cmentarzu Elvet Hill Road Cemetery w Durham. W 2018 roku Uniwersytet w Durham planuje przygotować wystawę na temat zmarłych szkockich żołnierzy. Rekonstrukcja cyfrowa jest stosunkowo nowatorską techniką, dzięki której poznajemy wyglądali i żyli ludzie w przeszłości.

Autor: Jacek Czubacki

Źródło: The Northern EchoBBC NewsChronicle Live

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: