Dodaj komentarz

Castelo dos Mouros – Zamek Maurów w Sintrze

Zamek Maurów. Fot.Alex LA. /Flickr

Castelo dos Mouros, czyli Zamek Maurów to mały średniowieczny zamek położony nad dwoma malowniczymi szczytami skalnymi, nad miastem Sintra. Został wybudowany w czasie panowania Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Na krótko został podbity przez wikingów, by znów przejść w ręce Maurów. Ostatecznie został zdobyty przez wojska chrześcijańskie, stając się twierdzą i strategicznym miejscem w czasie trwania rekonkwisty. Obecnie jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry, wpisanego na listę UNESCO, a także atrakcją turystyczną.

Fot. Portugal Virtual

Zamek wybudowany na przełomie VIII i IX wieku po podbiciu Półwyspu Iberyjskie przez Maurów, stąd jego nazwa hiszpańska Castelo dos Mouros, czyli Zamek Maurów. Jego lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ znajdował się w strategicznym miejscu w wysoko w górach w pobliżu rzeki Tag. Klimat ze względu na bliskość morza charakteryzuje się niskimi temperaturami i wysokimi opadami.

Fot. Vitor Oliveria/Wikimedia Commons/Flickr

W 1107 roku Król Norwegii Sigurd I Magnusson, zwany później Sigurdem Krzyżowcem wyprawił się ze swoją flotą w podróż morską do Ziemi Świętej. W tymże roku przybył do Portugalii, gdzie wziął udział w walkach z Maurami. W 1108 roku zdobył na krótko zamek w Sintrze. Niedługo potem wojska wikińskie ruszyły dalej w kierunku, a zamek znów zajęli Maurowie. Zamek w kolejnych latach były oblegane wiele razy.

Północna cześć murów zamku Maurów Fot. Lacobrigo/Wikimedia Commons

W 1147 roku po odbiciu Lizbony chrześcijańskie wojska pod dowodzeniem portugalskiego Alfonsa I Zdobywcy, zdobyły zamek, który od tego momentu stał się siedzibą władców m.in. Sancho I Kolonizatora i Ferdynanda I Pięknego. W międzyczasie zamek był rozbudowywany.

Fot. Tripadvisor

Zamek składał się z dwóch pierścieni murów: pierwszy zewnętrzny od strony głównych drzwi wejściowych, a drugi wzmocniony okrągłymi i kwadratowymi wieżyczkami. W pobliżu drugich murów znajduję dawne budynki, piwnice, zagrody dla zwierząt oraz podziemna studnia.

Kaplica. Fot. Lusitana/Wikimedia Commons

Dobudowano także kaplice São Pedro de Penaferrim z wąską i prostokątną nawą. Zbudowana została z wapienna i marmuru. Drzwi zewnętrzne zostały ozdobione zoomorficznymi kapitelami gryfami i bazyliszkami.

Kaplica po zadaszeniu. Fot. parquesdesintra.pt

Główna kaplica ma sklepienie kolebkowe z pozostałościami fresków, przedstawiającą aureolę na niebie z postacią odpowiadającą świętemu. Otoczona jest motywami geometrycznymi i roślinnymi. W pobliżu murów zamkowych zobaczymy zbiornik na wodę oraz ruiny meczetu.

Zbiornik na wodę zamku. Fot. China Crisis/Wikimedia Commons

W 1385 roku zamek powoli zaczął tracić na znaczeniu i zainteresowaniu zamkiem. Mieszkańcy zaczęli zasiedlać pobliską wioskę Sintrę. Do 1493 roku funkcjonowała kaplica. Następnie zamek był zamieszkany przez niewielką społeczność żydowska, aż do XVI wieku, kiedy zostali wydaleni z niegp przez króla Manuela I Szczęśliwego.

Fot. Pinterest

Po opuszczenie zaczął podupadać, porosła go roślinność, pożary zniszczyły większość pomieszczeń. W 1755 roku wybuchło olbrzymie trzęsienie ziemi, które wywołało bardzo duże szkoły. Nikt nie był zainteresowany jego odbudową, aż do XIX wieku.

Fot. Pinterest

W 1842 r. portugalski król Ferdynand II Koburg postanowił podjąć prace rekonstrukcyjne na ruinach zamku. Dzięki temu powstrzymał dalsze niszczenie obiektu. Wzmocniono mury, zachowano kaplice, zalesiono przestrzeń. Powstało wiele miejsc widokowych i ścieżek spacerowych.

Kaplica zadaszona z zewnąrz. Fot. Magazine.guiadacidade.pr

W 1979 roku przeprowadzono prace archeologiczne. Znaleziono wówczas w rejonie kaplicy średniowieczne grobowce datowane na XIII wiek. Obecnie Zamek Maurów jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry. Od 1995 toku został wpisany na listę UNESCO. Jest również atrakcją, turystyczną

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

Catarina Coelho,  „A ocupação islâmica do Castelo dos Mouros (Sintra): interpretação comparada”, 2000

José Cardim Ribeiro, Sintra. Património da Humanidade, 1996

Źródła:

Vintage News

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: