Dodaj komentarz

Pod portretem lorda odkryto wizerunek Marii I Stuart

Brytyjscy specjaliści poddali badaniu rentgenowskiemu XVI-wieczny obraz przedstawiający pewnego szkockiego lorda. Ukazało się, że odkryto pod nim ukryty wizerunek Marii I Stuart – królowej Szkotów.

Brytyjscy konserwatorzy postanowili zbadać jeden z obrazów wiszących w zabytkowym budynku Ham House w południowo-zachodniej części Londynu. Portret namalowany w 1589 roku przez holenderskiego malarza Adriana Vansona, przedstawia sir Johna Maitlanda, lorda kanclerza Szkocji od 1586 do 1595 roku..

Portret autorstwa Adriana Vansona, przedstawia sir Johna Maitlanda. Źródło: National Galleries of Scotland

Dr Caroline Rae postanowiła przeprowadzić analizę technik malarskich użytych przez Vansona. Poddała badaniu rentgenowskiemu obraz. Rentgen podczas przenikanie przez warstwy farb ukazał szkic przedstawiający wizerunek kobiety – jak się później szkockiej królowej Marii I Stuart. Badacze spekulują, że portret został specjalne przykryty innym malowidłem.

Szkic przedstawiający królową Marię Stuart. Źródło: National Galleries of Scotland

Według dr Rae szkic został prawdopodobnie wykonany jeszcze za życia Marii Stuart. Jednak po politycznym zamieszaniu i egzekucji królowej w 1587 roku, pokazywanie go było bardzo ryzykowne. Dlatego dwa lata później malarz postanowił w pośpiechu zamalował go, pokazując wizerunek lorda Maitlanda. Zdaniem Christophera Bakera, dyrektora galerii odkrycie jest fascynujące.

Portret Marii Stuary, wykonany przez nieznanego artystę. Źródło: National Galleries of Scotland

Maria I Stuart była królową Szkocji w latach 1542-1567. Jedna z najbardziej kontrowersyjny postaci, zamieszana w spory religijne. W wyniku spisku została zmuszona do abdykacji, w 1567, a następnie została uwięziona w Anglii przez swoją kuzynkę Elżbietę. 20 lat później została została skazana na śmierć poprzez ścięcie głowy.

Dr Caroline Rae prezentuje ukryty szkic Marii I Stuart pod obrazem lorda Maitlanda. Fot. National Galleries of Scotland

Portret został zbadany w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Narodową Galerie Szkocji w Edynburgu i Galerię Instytutu Sztuki Courtauld w Londynie. Podczas niego zajmowano zbiorem porterów dwóch holenderskich malarzy Adriana Hansona i Adama de Colone’a, którzy pod koniec XVI wieku przyjechali do pracy w Szkocji. Obraz wraz z odkrytym szkicem ma zostać zaprezentowany publicznie w Narodowej Galerii Szkocji w Edynburgu

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: BBCGuardianIndependent UK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: