Dodaj komentarz

Huragan Ofelia odsłonił w Irlandii grób sprzed ok. 1600 lat

Szkielet znaleziony na plaży w Kilmore Quay. Fot. Jim Campbell

Huragan Ofelia w ostatnim czasie nawiedził Wyspy Brytyjskie wyrządzając wiele szkód. Przy okazji odsłonił na południowym wschodnim wybrzeżu Irlandii grób ze szczątkami, które mogą pochodzić z epoki żelaza sprzed ok. 1600 lat.

Do nietypowego odkrycia doszło na plaży w pobliżu niewielkiej wioski rybackiej Kilmore Quay, w irlandzkim hrabstwie Wexford. Mieszkańcy wioski spacerując zauważyli ludzki szkielet. Zostały odsłonięte przez intensywne deszcze i wiatr, które spodował huragan Ofelia.

Fot. Jim Campbell

Poinformowano o znalezisku lokalne władze, które sprowadziły na miejsce patologów i antropologów sądowych. Wstępne badania wykazały, że szczątki zachowały się w bardzo dobrym stanie, a na kościach są jeszcze fragmenty tkanek. Zdaniem patolog Marie Cassidy pochodzą z epoki żelaza i mogą liczyć ok. 1600 lat.

Miejscowe władze na czele z Jimem Moore’m zamknęły obszar, w którym odnaleziono szczątki. Archeolodzy planują w tym miejscu przeprowadzić prace wykopaliskowe, ponieważ podejrzewają, że może być więcej pochowków. Szkielet został przewieziono do Dublina, gdzie zostanie poddanym dalszym badaniom

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Irish MirrorNTD TelevisionIFL Science

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: