Dodaj komentarz

Odkryto na Ukrainie wczesnosłowiańską studnię sprzed ok. 1000 lat

Fot. Rada Miejska Olewska

Ukraińscy archeolodzy w obwodzie żytomierskim odkryli niemal doskonale zachowaną drewnianą studnię z X wieku. Prawdopodobnie zbudowali ją Drewlanie, będący jednym z plemion wschodniosłowiańskich.

Fot. Rada Miejska Olewska

Do odkrycia doszło w północno-zachodniej Ukrainie w mieście Olewsk w obwodzie żytomierskim. Studnia zachowała się w niemal doskonałym stanie. Szacuję się, że powstała na początku X wieku po śmierci księcia Olega Mądrego. Została zbudowana z drewna dębowego i była głęboka na 8 metrów.

Fot. Rada Miejska Olewska

Archeolodzy na czele z Andrijem Petrauskasem uważają, że została zbudowana przez wschodniosłowiańskie plemię Drewlan, zamieszkujące te tereny. Natrafiono również na pozostałości osady z VIII wieku. Oprócz studni znaleziono fragmenty naczyń ceramicznych, pochodzące z przełomu VII-IX w. i miecz z XIII w.

Fot. Rada Miejska Olewska

Drewlanie byli jednym z plemion należących do grupy wschodniosłowiańskiej, od VI do X wieku zamieszkiwali dorzecza Słuczy i Prypeci na Polesiu Wołyńskim. Ich nazwa pochodzi od słowiańskiego wyrazu drevo/древо lub derevo/дерево oznaczającego drewno i drzewo. Plemię zamieszkiwało bowiem wśród lasów.

Mapa przedstawiająca plemiona wschodniosłowiańskie w VIII-IX wieku. Źródło: Wikimedia Commons

Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w X wieku w dziele cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogenety „O zarządzaniu cesarstwem” oraz w latopisie kijowskim „Powieść doroczna” z początków XII wieku.

W IX-X w. Drewlanie utworzyli własne państwo ze stolicą w Iskorosteniu (obecnie Korosteń). W 883 roku zostali podbici przez kijowskiego księcia Olega Mądrego, który narzucił im trybut. W 912 roku po jego śmierci zaprzestali płacenia. Następca Olega, Igor Rurykowicz chciał ponownie nałożyć trybut tym razem podwojony. W 945 roku doszło do buntu Drewlan, którzy zabili księcia.

Kniaź Igor wymusza haracz od Drewlan, 945 r., obraz Kławdija Lebiediewa

Olga Kijowska wdowa po Igorze postanowiła dokonać zemsty.Po śmierci księcia kijowskiego Drewlanie wysłali poselstwo do księżnej z propozycją małżeństwa z księciem drewlańskim Małem, starając się naprawić wyrządzoną krzywdę. Wściekła Olga, pozornie przyjmując oświadczyny, kazała podstępnie zabić posłów. Śmierć spotkała także członków kolejnego poselstwa.

Zemsta Olgi na Drewlanach za śmierć męża, obraz z Latopisu Radziwiłłowskiego

W następnym roku Olga najechała plemię Drewlan. Zburzono główny gród Iskorosteń, zabito tysiące ludzi, wśród nich prawdopodobnie także konkurenta do ręki księżnej. W ten sposób wcieliła ich ziemie do swego księstwa.

Zemsta Olgi na Drewlanach za śmierć męża, obraz z Latopisu Radziwiłłowskiego

Ostatni raz Drewlanie zostali wspomniani w 1136 roku, gdy ich ziemie od księcia Jaropełka II Włodzimierzowica otrzymała Cerkiew Dziesięcinna w Kijowie.

Badania archeologiczne w Olewsku są prowadzone od 2009 roku.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: ArchaeofeedRada Miejska Olewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: