Dodaj komentarz

Portal i zdobienia kościoła świętych Marii i Dawida w Kilpeck

W miejscowości Kilpeck w angielskim hrabstwie Herefordshire, znajduje się niewielki XII-wieczny kościół. Św. Marii i św. Dawida. Został wzniesiony ok. 1140 roku na na prostym planie, złożonym z jednej nawy, prezbiterium i absydy. Kościół jest znany przede wszystkim z dekoracji rzeźbiarski z motywami celtyckimi i anglo-normańskimi.

Obejmują one portal obejmującej portal, zachodnie okno i konsole na zewnątrz kościoła. Południowy portal posiada dwa filary zewnętrzne z wężowatymi potworami, łączące się kapitelami z kolumnami, także bogato rzeźbionymi.

W archiwoltach również ukazano demony oraz ptaki, zwierzęta i ornamenty. Tympanon ukazuje stylizowany motyw roślinny, zapewne Drzewo Życia.

Z pierwotnych 91 kapiteli przetrwało 85. Przedstawienia na nich wyrzeźbione przedstawiają zwierzęta, maski, potwory, twarze i inne, bliżej nieokreślone wizerunki.

Wśród nich znajdują m.in. pies z zającem, lew z baranem oraz tzw. Sheela na Gig – rodzaj maszkaronu przedstawiającego kobietę z szeroko rozwartym sromem.

Najprawdopodobniej motyw Sheela na Gig była powiązany z celtyckim wierzeniami, związanymi z kultem płodności i Bogini Matką.

Autor: Jacek Czubacki

Strona kościoła: http://kilpeckchurch.org.uk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: