Dodaj komentarz

Quinta da Regaleira – rezydencja i ogród pełen tajemnic

Quinta da Regaleira. Fot. Wikimedia Commons

Quinta da Regaleira to zespół pałacowo-parkowy znajdujący się w pobliżu zabytkowego centrum miasta Sintra, w Portugalii. Cały kompleks składa się z pałacu, kaplicy z licznymi symbolami templariuszy i masonów oraz niezwykłego parku z wieloma fontannami, jeziorami, studniami, grotami i tajemniczymi podziemnymi korytarzami. Wpisany 1995 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest uważany za jedną z głównych atrakcji turystycznych. 

Front pałacu. Fot. Wikimedia Commons

Ziemia w Quinta da Regaleira była własnością̨ tutejszych wicehrabiów, a później bogatych kupców z Porto.  W 1892 roku została wykupiona przez ekscentrycznego milionera, bogatego kupca i handlarza kawą Antonio Augusto Carvalho Monteiro.

António Augusto Carvalho Monteiro (1848 – 1920) – milioner, kupiec i handlarz kawą. Źródło: Pinterest.

Urodził się 27 listopada 1848 roku w Brazylii w Rio de Janeiro w rodzinie portugalskich emigrantów. Po odziedziczeniu rodzinnej fortuny Monteiro, powiększył ją handlując kawą i kamieniami szlachetnymi. W międzyczasie skończył entomologię, był też kolekcjonerem, bibiliofilem. Wkrótce wyjechał do Portugalii, gdzie rozpoczynając studia na Uniwersytecie w Coimbrze.

Wejście do pałacu. Fot. Wikimedia Commons

Po i ich ukończeniu uzyskał dyplom z prawa. Następnie kupił ziemię za 25 tys. portugalskich realów niedaleko miasto Sintra, gdzie postanowił wybudować ogrom zespół pałacowy-parkowy, który jest także dzisiaj znany jako „Pałac Milionera Monteiro”.

Taras.Fot. Wikimedia Commons

Projekt Monteiro i włoskiego projektanta Luigi Manini rozpoczął się w 1904 r., A większość prac została ukończona w 1910 r. Monteiro wykorzystał w zamku architekturę rzymską, gotycką, renesansową i manuelińską.

Wieża w Fot. Taylor Moore/Facebook

Pałac posiada unikalną architekturę i jest uważany za jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w centrum. Ma niesamowicie urządzoną fasadę, które w sobie styl neogotycki i renesans z gotyckimi finaklami i gargulcami.

Dach z gargulcami. Fot. Taylor Moore/Facebook

Pałac składa się z pięciu pięter. Na głównym piętrze znajduję się pokój dzienny, jadalnia i sala bilardowe, a na drugim sypialnie. Na trzecim biuro Monteiro oraz kilka pokojów dla służących. Na najwyższym piętrze usytuowany jest mały pokój z tarasem oraz pralnia. W piwnicy znajduję się kuchni i pozostałe kwatery.

Kaplica. Fot. Wikimedia Commons

Zaraz obok pałacu znajduje się mała kaplica Regaleira, bogato zdobiona freskami i witrażami.

Wejście do kaplicy. Fot. Wikimedia Commons

Są też tu symbole odnosząc się do templariuszy i masonerii.

Symbol templariuszy w kaplicy. Fot. Wikimedia Commons

Podziemne przejście łączy pałac z kaplicą. Jednak najbardziej imponującą częścią kompleksu jest park, którego powierzchnia wynosi 4 hektary.

Są tutaj niezliczone dróżki, chodniki, ławki, dwa sztuczne jeziora, akwarium i liczne fontanny.

Studnia „Inicjacji”. Fot. Ling Wang Marina

Pod parkiem znajdują się sieć podziemnych tuneli, część z nich prowadzi do grot, jaskiń, podziemnych jezior i wodospadu.

Widok ze studni „Inicjacji” z dołu. Fot. Wikimedia Commons

Po śmierci Monteiro posiadłość została sprzedana w 1942 roku Waldemarowi Oreyowi, którą wykorzystywał jako letnią rezydencje dla swojej rodziny.

Jaskinia. Fot. Taylor Moore/Facebook

W tym czasie nakazał odnawianie pałacu i parku. W 1987 roku japońska firma Shundo Sanko z grupy Aoki Corporation kupiła nieruchomość. 

Podziemny tunel. Fot. Taylor Moore/Facebook

Urząd Miasta Sintry w 1997 przejął zabytkowy kompleks, który dostępny dla zwiedzających. Dzisiaj Quinta da Regaleira jest jedną z atrakcji turystycznych.

Grota. Fot. Taylor Moore/Facebook

W tym miejscu organizowane są różne imprezy kulturalne , takie jak koncerty, zabawy i zajęcia edukacyjne.

Jeden z ławek w parku. Fot. Wikimedia Commons

Od roku 2002 jest obiektem chronionym jako obiekt interesu publicznego. Zarówno pałac jak i park są dostępne do zwiedzania za opłatą od 1 kwietnia do 30 września.

Jedna z fontann. Fot. Wikimedia Commons

Jest tutaj sklep z pamiątkami, restauracja i mała kawiarnia na tarasie w ogrodzie, a także pokoje do wynajęcia. W ramach ciekawostki należy dodać, że w tym miejscu było kręconych kilka scen do horroru kryminalnego „Dziewiąte wrota” w reżyserii Romana Polańskiego.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie:

The Vintage News – Quinta da Regaleira: One of the most visited residences in Sintra, Portugal

The Vintage News – Quinta da Regaleira – a magical step into Portugal’s past

The Palace Of Mystery: My Pictures Of Quinta Da Regaleira

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: