Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz Pikta sprzed 1500 lat

Źródło: Guard Archaeology

Szkoccy badacze przeprowadzili cyfrową rekonstrukcję twarz Pikta sprzed 1500 lat. Udało się także ustalić, że mężczyzna zajmował się ciężką pracą fizyczną.

Szczątki mężczyzny znaleziono w 1986 roku w jednym z najstarszych pochówków w Highland Perthshire w Szkocji. Udało się określić, że szczątki należały do mężczyzny w wieku 40, który żył w latach pomiędzy 340 a 615 r. n.e. Analiza kości wykazała, że był przyzwyczajony do ciężkiej pracy fizycznej. Z kolei rodzaj pochówku wskazuje, że mógł być bardzo ważną osobą. Przeprowadzono także cyfrową rekonstrukcje twarzy dzięki współpracy takich organizacji m.in. jak Guard Archaeology i Historic Environment Scotland. Rekonstrukcje wykonał biegły sądowy Hayley Fisher. Ustalono, że mężczyzna miał silne czoło i podbródek.

Źródło: Guard Archaeology

Aktualnie badacze planują poszukać DNA mężczyzny, które dostarczą nam szczegółowych informacji na temat jego życia i pochodzenia. Planowane są także dalsze prace archeologiczne w miejscu znalezienie szczątków. Obecnie w szkockim muzeum w Perth Museum and Art Gallery można zobaczyć cyfrową rekonstrukcje twarzy Pikta.

Jakieś pół roku temu szkoccy antropolodzy zrekonstruowali twarz innego Pikta, który zginął w trakcie morderstwa, o czym można więcej poczytać w artykule: Zrekonstruowano twarz Pikta zamordowanego 1400 lat temu.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: History of ScotlandScotsman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: