Dodaj komentarz

Odkryto w Turcji dzban z uśmiechniętą twarzą sprzed 3700 lat

Dzban z uśmiechniętą twarzą. Fot. University of Bologna,

Zespół turecko-włoskich archeologów w południowo-wschodniej Turcji znalazł liczne starożytne zabytki. Wśród ich jest dzban z sprzed 3700 lat, na którym widać piktogram z uśmiechniętą ludzką twarzą.

Relief z dwoma gryfami. Fot. University of Bologna,

Do odkrycia w pobliżu ruin starożytnego miasta Karkemisz położonego nad Eufratem w dzisiejszej wschodniej Turcji, w prowincji Gaziantep na granicy z Syrią. Grupa turecko-włoskich podczas prac archeologicznych liczne wykopały liczne znaleziska, a wśród nich ponad 250 glinianych pieczęci Z XIII w. p.n.e., których używano do oznaczenia dokumentów, relief z dwoma gryfami z końca X wiek. Ponadto natrafiono na pozostałości fortecy i magazynu zbożowego z XII p.n.e.

Pieczęcie. Fot. University of Bologna,

Jednak najciekawsze było odnalezienie niezwykłego dzbana z wizerunkiem uśmiechniętej ludzkiej twarzy. Jest nieco wyblakła dlatego początkowo jej nie zauważono. Dopiero podczas prac konserwatorskich ją dostrzeżono. – Uśmiechnięta twarz jest niezwykła. Nie ma czegoś takiego podobnego w zdobieniach starożytnej ceramiki w tym rejonie – powiedział dr Nicolo Marchetti z Uniwersytetu w Bolonii, który jest jednym z kierujących wykopaliskami. Niezwykły dzban jest nietypowy w odcieniu białego koloru, ma krótką cienką szyjkę, szerokie brzusiec i mały uchwyt. Znajdował się w komorze grobowej, prawdopodobnie przechowywano w nim jakiś słodki napój. Datuję się, że mógł powstać ok. 1700 r. p.n.e.

Fot. University of Bologna,

Karkemisz niegdyś miasto hetyckiego imperium, później państwa asyryjskiego, było ośrodkiem kultu bogini Kubaby. Jego ruiny zostały odnalezione w XIX wieku. Obecnie znajduje się tutaj niewielkie miasteczko i turecka baza wojskowa. Ze względu na strefę nadgraniczną Dostęp do starożytnych ruin jest ograniczony.

Stanowisko archeologiczne w Karkemisz. Fot. University of Bologna,

Prowadzę archeologiczne prowadzone są tutaj od 2011 roku. Turecki Minister Kultury i Turystyki ogłosił w tym miesiącu, że 12 maja 2018 r. zostanie otwarty dla zwiedzających Park Archeologiczny w Karkemisz. Z kolei niezwykły dzban i inne znaleziska pojawią na wystawie w pobliskim Muzeum Archeologicznym w Gaziantep

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Independent UKZME Science, OrientLab.net

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: