Dodaj komentarz

Pomiędzy Stonehenge i Avebury odkryto „Dom Umarłych” sprzed 5 tys. lat

Odkryty Kurhan w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Fot. University of Reading.

Grupa archeologów pomiędzy kamiennymi kręgami Stonehenge i Avebury natrafiła na kurhan sprzed około 5 tys. lat. Znalezisko określono „Domem Umarłych”. Badacze przypuszczają, że w komorach grobowych mogą spoczywać szczątki przodków budowniczych słynnych kręgów.

Odkrycia dokonali archeolodzy z Uniwersytetu w Reading na polach uprawnych pszenic w Salisbury Plain w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Wykorzystano do tego zdjęcia lotnicze, dzięki, którym udało się określić dokładnie zarys znaleziska. Kurhan był ukryty pod powierzchnią pola uprawnego. Jest w kształcie prostokąta o długości 26 metrów i szerokości około 20 metrów, co więcej wokół niego płynęła fosa. Szacuje się, że kurhan mógł powstać ok. 3600 lat p.n.e, czyli dużo wcześniej niż kamienne kręgi w Stonehenge. Zdaniem Jima Leary’ego dyrektora Instytutu Archeologii Pola na Uniwersytecie Reading w Anglii, który kieruje wykopaliskami, jest to niezwykle rzadki pomnik. Jest to pierwszy całości kurhan, który wykopano w ciągu ostatnich 50-lat w hrabstwie Wiltshire

dom umarlych Wiltshire 2

Fot. University of Reading.

Komora grobowa jest podobna do wcześniej odkrytych, więc przypuszczalnie może w niej być pochowanych ok. 30-50 zmarłych. Niewykluczone, że byli przodkami budowniczych kręgów. Możliwe również, że w kurhanie znajdują się pozostałości ceramiki z okresu neolitycznej kultury Windmill, którą znaleziono w okolicy Avebury. Pozostaje zagadką dlaczego tyle obiektów jest nagromadzonych w jednym miejscu. Prawdopodobnie te tereny przez wieki były słabo zasiedlone, co oznacza, ze nie zostały naruszone. Rzeki Avon i Kennet, które przepływają przez hrabstwo, mogły także mieć szczególne znaczenie religijne.

Archeolodzy mają nadzieje, że przyszłe wykopaliska dostarczą nam więcej informacji na temat znaleziska.

 

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Live ScienceTelegraph UK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: